in

Banka Konut Kredilerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri

Bankalardan konut kredisi çekmek isteyen tüketiciler bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. İşte karşılaşabileceğiniz bazı problemler ve çözüm yolları.

Bazı tüketiciler geçmiş dönemlerde kredi ödemelerini düzensiz yaptıkları için bankaların kredi vermekte çekingen davranmalarına ve kredi notlarının düşmesine neden olabiliyorlar. Tabii ki bu durum kredi almayı zorlaştırıyor. Elbette bazı durumlarda ödemelerin sıkışması normaldir. Ancak iki ödemenin peş peşe yapılmaması banka için bir uyarı durumu ortaya çıkarır ve peş peşe üç ödeme yapılmaması halinde banka tüm krediyi geri isteme ya da evinize el koyma seçeneklerine başvurabilir. Elbette bu süreçler kredi notunuza olumsuz olarak yansır. Bu problemlerle karşılaşmamak için ödemelerinizi toplu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer kredi notunuz düşükse yükseltmek için birkaç sene aksatma olmadan kredilerinizi ödeyerek notunuzu tekrar yükseltebilirsiniz.

Gelirinizin Düşük Gözükmesi

Gelirlerinizi belgelerken işvereninizin bordronuzu düşük göstermesi nedeniyle banka size düşük kredi çıkartabilir. Bu durumda işvereninizden durumunuzu anlatan bir yazıyı bankaya göndermesini rica edebilirsiniz. Banka için olumlu referans olacaktır. Kendi gelirinizin kredi almaya yetmediği durumla da karşılaşabilirsiniz. Bu durumda aynı konutta yaşadığınız eşiniz, çocuklarınız ya da anne babanızın gelirlerini de gösterme şansınız var. Bankanız konuta giren toplam geliri hesaplayarak kredi verebilir. Elbette bankanızın aile bireylerinizin de krediye ortak olmalarını isteme hakkı var.

Yurt yurtdışında çalışıyorsanız bankalara kredi müracaatında bulunabilirsiniz. Yurtdışında çalıştığınızı ispatlamanız ve gelirinizle ilgili belge vermeniz gerekir. Bunun yanında banka, yurtiçinde adres ve kefil gösterme şartı da getirebilir. Ancak belirtmekte yarar var, bazı bankalar bazı ülkelerde çalışanlara kredi vermeyebiliyorlar. Bu hususta bankanızdan bilgi alabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

152 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

‘Kırsal Mahalle’ Statüsü İle Vergi İndirimi

İNDER Başkanı, İnşaat Sektörü İle İlgili Önemli Değerlendirmelerde Bulundu