in

Bankaların Kredi Onayı Ne Kadar Sürer ?

Kredi Onay Süreci Nasıl Gerçekleşir ?

Banka mevduatı banka için kaynak niteliği taşımaktadır. Bankalar ellerindeki mevduatları belirli bir geri ödeme süresine ve faiz oranına bağlı olarak müşterilerine tahsis edebilmektedir. Kredi prosedürü olarak bilenen bu yöntem için bireylerin bankalara kredi müracaatında bulunması gereklidir. Nakit ihtiyacı bulunan kişiler bankalar vasıtasıyla kredi çekerek bu ihtiyaçlarını ciddi anlamda ortadan kaldırmaktadır. Çekilen kredi türüne göre kredi geri ödeme şartları farklılık gösterebilmektedir. Kredi müracaatı yalnızca banka üzerinden gerçekleştirilmemektedir. Banka şubelerinin yanı sıra cep telefonu, çağrı merkezi, internet ya da mobil bankacılık yollarıyla da müracaat gerçekleştirilebilmektedir. Kredi başvuru sürecinin sonrasında kredi onay süreci başlamaktadır. Kredi türüne göre kredi müracaatları farklılık gösterir.

Kredi Onay Süreci

İhtiyaç, konut, ticari ya da taşıt kredileri çok kullanılan kredi türleri arasındadır. Bazen bankalar müşterilerine özel kampanyalar sunmaktadırlar. Kampanyalar dahilinde faiz oranları önemli ölçüde düşmekte vade uzayabilmekte ya da masraflar alınmamaktadır. Müşterilerin kredi çekme oranını artırmak için ara ara bankalar tarafından özel kampanyalar hazırlanabilir. Kredi çekebilmek için müracaat yapmak şarttır. Bankalarda bulunan bilgi paylaşım platformu vasıtası ile her bireyin kredi sicil puanı vardır. Kredi sicil puanlarına bakılarak borcunu ödeyebilecek olan müşterilere kredi verilir. Sicil puanı iyi olan müşterilere çok kısa bir sürede kredi çıkmaktadır. Sicil puanı iyi olan ve bankanın özel müşterisi kategorisinde bulunan bireyler mobil ya da internet bankacılığı üzerinden de kredi isteklerine cevap alma imkanına sahip olmaktadırlar. Kredi sicil puanı yetersiz olan, kredi ödemeye elverişli olmayan ya da diğer bir kredisi bulunan kişilere kredi çıkma süreci çok daha uzun sürmektedir.

Kredi onay süreci ihtiyaç kredilerine göre konut ve taşıt kredilerinde çok daha farklıdır. Müşterilerin yapmış olduğu taşıt ve konut kredisi müracaatından sonra sonuç olumlu ise taşıt ya da konut krediye teminat olarak gösterilmektedir. Bu nedenle süreç çok daha uzun sürmektedir. Konut, kredi için ipotek edilmekte ve taşıt üzerine rehin konularak kredi verilmektedir. Tüm bu süreçlerde herhangi bir problem çıkmazsa kısa bir süre içerisinde kredi onaylanmaktadır. Kredi çekme prosedürleri birçok bankada aynı gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak ödeme planlarının özel olması, onaylanan kredi miktarının üzerinde kredi talep edilmesi durumunda kredi sonuçlanma süreci çok daha uzun sürebilir. Bankaların kredi onayları genel müdürlük vasıtasıyla verilmektedir. Bankaların genel müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalarda kişilerin sicil puanları ve ödeme durumları dikkate alınarak kredi verilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

156 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yapı Müteahhitleri İle İlgili Yeni Kararlar Yürürlüğe Girdi !

Özelleştirme İdaresi’nden Yatırımcılara Davet