in ,

Bitişik Nizam, Ayrık Nizam, Blok Nizam Nedir ?

İmar yönetimi içerisinde yapılaşma şartları olarak belirli koşullar bulunmaktadır. Bu durum plansız yapılaşmaları engellemek ve imar iznine sahip olmayan yerlere yapılan binaları tespit etmekle ilgilidir.

Bitişik Nizam Nedir ?

Parsel üzerinde bulunan bir ya da birden fazla olan yapılara bitişik nizam denir. Bitişik nizam yapılaşmalarına göre yapılarda en az bir cephenin birbirine dayanmış halde olması gerekir.

Bu yapılaşma türü içerisinde arka bahçenin çıkışları ortaktır. Bitişik nizamda yapıların mesafe konumları çok önemlidir.

Bu mesafeler olabilecek birçok riski azalttığı için dikkat etmek gerekir. Yapıların yol kenarı ve ön bahçeleri ile bitişik olan bahçelerin mesafeleri 5 metre kadar bırakılmalıdır.

Yandaki yapının bahçe mesafesi de en az 3 metre olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Arka bahçelerin mesafesi kat sayı miktarına göre değişiklik gösterebilir ancak en az 2 metre mesafe olacak şekilde ayarlanması gereklidir.

Bu mesafeler belediyelerin plan notlarına göre değişiklik gösterebilir.

Ayrık Nizam Nedir ?

İmar durum belgesi içerisinde A harfi ile gösterilen ayrık nizam, yapılaşma konusu ile ilgili en fazla kullanılan türlerdendir.

Arazinin izni ayrık nizam olarak gözüküyorsa, yapılacak olan inşaatta arazi ve komşu olan parseller ile 3 metre, yola bakan cephe ile 5 metre kadar bir mesafe bırakılması gereklidir.

Ayrık nizam için bırakılması gereken rakamlar ortalama rakamlardır. Bu mesafe aralığı belediyelerin oluşturduğu planlara göre değişiklik gösterebilir.

Ancak adından da anlaşılacağı gibi ayrık nizamda hiçbir yapı yan parsel ile bitişik olamaz. Bitişik yapılar deprem riskini artırarak felaketlere neden olabileceği için bu duruma izin verilmemektedir.

Blok Nizam Nedir ?

Bu tür yapılaşma içerisinde derinliği, yüksekliği ve cephe uzunluğu belirli bir seviyede olan tek yapının bir parsel ile ayrılmasıyla çok sayıda parselin üzerine yapılan bahçeli yapı şekline denir.
Blok nizamda bahçeli yapı konumu çok önemlidir. Bitişik nizamda olduğu gibi bahçelerin ortak kullanılması gibi bir konu söz konusu olamaz.

İmar yönetmeliğinde blok nizam yapılaşma türü bahçeli yapı olarak kaydedilmiştir ve bahçenin tek bir yapıya ait olarak kullanılması da uygun görülmüştür.

Ne düşünüyorsunuz?

108 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ziraat Bankası’ndan Gayrimenkul Satış İlanı

Yatırımlara Arazi Desteği