in

Borçlar Kanunu’na Göre Kiracı Hakları Nelerdir?

Ev sahibi ve kiracı hakları, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu ile düzenleniyor.

kiracı-hakları-voorgo

Kiracı Hakları Nelerdir?

Ev sahibi ve kiracı hakları, Türk Borçlar Kanununda 6098 sayılı haklarda belirtilmiştir. Kanunlara göre belirlenen kiracı hakları şöyledir.

Kontrat Süresi

Mülk sahibi, kira kontratının süresi dolmadan kiracıyı evden çıkarma hakkına sahip değildir. Kontrat süresi bitimine bir ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendi kendine yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine sahip olur.

Konut Yapı Masrafları

Kiracı, kiraladığı evdeki tadilat edilmesi gereken konuları, ev sahibinden talep edebilir. Konutta kuslinkarın giderilmesi için yapılan masraflar ev sahibine aittir. Ev sahibi ile anlaşma sağlanır ev sahibi direkt eksikliği giderirse problem yoktur. Kiracı tadilatı yaptırarak, kiradan düşerek ödeme yapabilir.

Kira Bedelinde İndirim

Tadilat ya da yapı kusurlarının giderilmesinin herhangi bir acelesi yok ise, kiracı ev sahibinden kira ücreti dahilinde indirim talep edebilir. Konut zararlarının giderilmesi ya da kira oranında indirim istenmesi, kiracının hakkıdır.

Kira Devri

Kiracı, kiraladığı mesken, konut ya da iş yerini başkasıne kiralama hakkına sahiptir. Konuta zarar vermemek koşuluyla tamamiyle veya kısmen başka birine devretme, kiralama opsiyonu, kiracı hakları arasındadır.

Kiracı Her Zaman Haklıdır

Kiralanan evden istenilen performans alınmıyor ya da bekleneni karşılamıyor ise kiracı, kontrat süresinin dolmasını beklemeden çıkabilir. Kiralananın problemleri var ise, haklı gerekçe bildirilerek çıkma hakkına sahiptir.

Demirbaş Tadilatı

Evin temel bölümleri ve demirbaşlarının tadilatı, mülk sahibine aittir. Kiracı kişisel zevkine göre farklı değişiklikler ya da yenilikler yaptırıyor ise kiracının sorumluluğundadır.

Yönetim Yetkisi

Apartman yönetimlerinde genelde ev sahipleri yöneticilik yapar. Şayet ev sahibinin vekaleti ile kiracılar da yönetici olabilir.

Depozito

Ev kiralanırken depozito verilmişse, kiracı çıkarken evi aldığı gibi temiz bırakıyor ise depozitosunu alabilir. Ve depozitolar maksimum 3 aylık kira bedelinden yüksek olmamalıdır.

Zaman Etkisi

Kiracı, evin kiralandığı biçiminde teslim etmek zorunda değildir. Bakım, temizlik ve demirbaşların aynı biçimde teslim edilmesi gerekse de zaman içinde eskiyen ve yıpranan etkilerden sorumlu değildir.

Feshe Gerek Yoktur

Kiracı hakları arasında, kontrat süresinin bitmesi ya da kiracının çıkmak istemesinde, sözleşmenin feshedilmesine gerek yoktur. Kiracı mülkte özenli bir biçimde yaşamış ise feshe gerek kalmadan, sürecin sonlanmasını sağlayabilir.

Kentsel Dönüşüm

Kiracı, kiralanan mülkün kentsel dönüşüme alınmasıyla tahliye durumu olur ise devletten 2 aylık kira yardımı alabilir. Kiracıların bilinmesi gereken hakları arasında, 2 aylık kira ücreti alma hakkı bulunuyor.

Kiracı Yükümlükleri

  • Temel ölçüt, kira bedellerinin düzenli biçimde ödenmesidir.
  • Kira kontratında belirlenmiş bir tarih yoksa ve konutun bulunduğu bölge için herhangi bir uygulama yok ise, kir ödeme tarihleri her ayın sonuna kadar yapılabilir.
  • Kiracı, kiralananın ödemesinden sorumlu olduğu için ödenmemesi halinde mülk sahibi tarafından sözleşmenin feshetme hakkı bulunur.
  • Kira kontratının kısmen ya da bütününün değiştirilmesi yalnız ev sahibinin yazılı izniyle mümkündür.

Ne düşünüyorsunuz?

75 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

gayrimenkul-sertifikası-voorgo

Gayrimenkul sertifikası nedir?

konut-voorgo

Konut Kredisi Alırken Hangi Sigortalar Yapılır?