in

Boş Ev İçin Aidat Ödenir Mi ?

Boş ev için aidat ödemek yasal mı, aidat ödemeyen ev sahibine hangi yaptırımlar uygulanır ?

Kiracısız evlere aidat ödemek gerekir mi ? Aidat ödenmeyen boş eve haciz gelir mi?

Türkiye’de en kazançlı yatırım yollarından birisi gayrimenkul yatırımı yapmaktır. Peki gayrimenkul yatırımı amacıyla satın alınan ancak kiracı bulunamadığından boş kalan evler için aidat ödenmesi gerekiyor mu ? Boş evler için ev sahiplerinden alınan aidatlar yasal mı? Boş evi için ev sahibi aidat ödemezse ne olur ?

AİDAT NEDEN ÖDENİR ?

Sitelerde ya da apartmanlarda bulunan evler için mülk sahiplerinden her ay aidat adı altında belirli tutarlarda bir ödeme alınmaktadır. Bu ödemeler apartmanların ya da sitelerin ortak giderleri için tahsil edilmektedir. Aidatlar Kat Malikleri Genel Kurulu’nda belirlenir ve tüm kat maliklerinin bu aidat ödemesi yapmaları zorunludur. Ödenen aidatlar apartmanların ya da sitelerin elektrik, su, güvenlik, temizlik gibi ortak kullanım harcamalarında kullanılmaktadır.

BOŞ EVE AİDAT ÖDENİR Mİ ?

Ev sahipleri bazen boş olan evlerine aidat ödemek istememekte ve herhangi bir şekilde kullanımda bulunmadıklarını iddia etmektedirler. Ancak 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile bu husus yasal bir zemine oturtulmuştur. Ev sahipleri apartmanların ortak kullanım alanlarındaki kullanım haklarından vazgeçseler dahi aidat ödemesi yapmak zorundadırlar. Aidat ödemesi konusu ile ilgili evin boş ya da dolu olmasının bir etkisi yoktur. Aidatları ödeme yükümlülüğü mülk sahibindedir.

BOŞ EV İÇİN AİDAT ÖDENMEZSE NE OLUR ?

Kendi mülkiyeti için sitelerde ya da apartmanlarda ödenmesi gereken aidatı evin boş olduğunu gerekçe gösterip ödemeyen ev sahiplerine bazı yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu kapsamda her ay ödenmeyen aidatlar için yüzde 5 gecikme tazminatı uygulanmaktadır. Aidat ödemeyen ev sahipleri ile ilgili diğer kat maliklerinin herhangi biri ya da apartman yönetimi tarafından dava açılıp icra takibi yapılabilir. Aidatı ödenmeyen ev, icra yoluyla satılabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

212 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Toplam Maliyet İçinde En Yüksek Kalem Arsa Payı !

İstanbul’da 12 Projede 15 Bin Yeni Konut Hayata Geçecek !