in

Brüt Metrekare Nedir ?

Brüt Net Metrekare Nasıl Hesaplanır ? Dış-İç Brüt Ve Net Metrekare Nedir ?

Brüt metrekare nedir ?

Apartman holü, oda bölmeleri, merpenler, otopark, sosyal alanlar, asansörler, yangın merpenleri yani bir site içerisinde ya da bir yapı içerisinde bulunan her şey brüt metrekare içinde hesaplanıyor. Net metrekare ise konut içerisinde duvarların arasında kalan, süpürülebilir, temiz alanlara deniyor.

Konuttaki her bir oda, banyo, mutfak ve balkonun sıvaları da çıkmış olarak hesaplanan süpürülebilir, yürünebilir alanı, net metrekareyi gösteriyor. Brüt alanın hesabı ise katın dıştan ölçülen, asansör ve boşlukların düşürüldüğü inşa edilebilen alanı şeklinde, yangın merpeni de bu hesaplamanın dışında tutularak, bina girişi, otoparklar, sosyal tesisler (havuz, vs) ve peyzaj alanlarından gelen pay da konutun brüt alanına eklenerek yapılıyor.

Gayrimenkulün brüt alanı net olarak tespit edilemiyorsa, net alanın yüzde 15-25 çok fazlası brüt alan olarak kabul edilebilir. Yani, net alanı 100 metrekare olan bir apartman dairesinin beyan edilmesi gereken brüt alanı 115 -125 metrekaredir. Ortalama yüzde 25 daha fazla olarak hesaplanan brüt alan, hol, merpen boşluğunun yanı sıra, bilindiğinin aksine kapıcı ve kalorifer dairesi, sığınak, kömürlük ve çamaşırlık gibi ortak kullanım eklentilerini de içerir. Bu arada, dükkan, depo, ardiye ve mağaza gibi bağımsız olarak kullanılan ve apartman maliklerine ait bulunan yerlerin yerler ortak kullanım alanı olduğu gerçeğini, olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına akılda tutmakta fayda var.

Evinizin net metrekaresini bulmak için, evdeki duvar kalınlıkları, merpen ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanları hesaptan çıkarmanız gerekiyor. Evin tüm odalarının (mutfak, tuvalet, banyo vs. dahil) metrekaresini ayrı ayrı hesaplayıp, bulduğunuz değerleri birbiriyle toplayın. Tek bir odanın alanını bulmak için ise odanın (eğer oda dikdörtgen şeklindeyse) komşu iki duvarının metre cinsinden ölçün ve ölçtüğünüz değerleri birbiriyle çarpın. Böylece tüm odaları ölçtükten sonra sonuçları birbirleriyle toplayarak evinizin net metrekaresini bulabilirsiniz.

Dış-iç brüt ve net metrekare nedir ?

1) Dış brüt: Bir evin toplam inşaat alanından aldığı paydır. Otopark, depo ve sosyal tesisler dahil toplam inşaat alanından düşen pay ilave edilir.

2) İç brüt: Bir evin katından düşen paydır. Asansör, merpen ve havalandırma boşlukları ve koridorlardan; yani kattan aldığı paydır.

3) Dış net: Evin dış dört duvarının toplamı. Balkon ve teraslar dahil edilir.

4) İç net: Bir evin süpürülebilir alanlarının toplamı. Islak hacimleri, balkon ve teraslar dahil edilir.

Ne düşünüyorsunuz?

118 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gotik Mimari Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

2022 Kira Yardımı Başvuruları