in

Buçuklu Ev Nedir ?

Yeni Daire Trendi & Buçuklu Evler

Her sektörde olduğu gibi emlak sektörü de kendi içinde değişimler yaşamaktadır. Fakat emlak sektöründe trendlerin görece olarak diğer sektörlere göre daha az değiştiğini söyleyebiliriz. Bu trendlerin en hızlı yükselenlerinden birine bakacak olursak “Buçuklu Evler” kavramını görmemiz son derece olasıdır. Konut sahibi olmak isteyenlerin talepleri dönem dönem belirgin olarak bir trende doğru kayar. Bu talepler doğrultusunda da inşaat firmaları talepleri daha fazla karşılayabilmek adına aksiyon almaktadır. Örneğin buçuklu ev kavramına on sene önce neredeyse hiç duymuyorduk. Fakat bugün yaklaşık her site ya da apartman dairesinde buçuklu ev opsiyonlarını görmemiz mümkün.

Eskiden ilanlara baktığımızda 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 veya dubleks gibi klasik daire opsiyonları ile karşı karşıya geliyorduk. Günümüzde ise klasik daire tipli ilanların yanı sıra 1.5+1, 2.5+1, 3.5+1, 4.5+1 şeklinde yazılan daire opsiyonları ile karşı karşıya kalıyoruz. Bazen de 2+1.5, 3+1.5 olarak da yazıldığını görebiliyoruz. Değişen trend ile birlikte bu tarz ilanları sık sık görmeye alıştık.

Buçuklu ev nedir ?

Bu yeni trenddeki buçuk kavramı tanımlamak gerekirse evin temel ihtiyaçlarını dışında kalan işlerimizi hallettiğimiz odalar olarak tanımlayabiliriz. Çoğunlukla buçuk odalar kütüphane, kiler, giyinme odası, ütü odası amacı ile kullanılan alanlardır. Salon, mutfak, yatak odası gibi odaların dışında kalan odalardır. Kimi konut sahipleri ise balkon veya teras gibi kısımları boydan boya açılır kapanır cam ile kaplayarak böylece elde ettikleri alanı da evin buçuklu kısmı olarak kullanmaktadırlar.

Buçuklu evleri ise bilhassa kalabalık ailelerin sık sık tercih ettiğini söyleyebiliriz. Kalabalık olmanın bir getirisi de çok fazla oda ihtiyacıdır. Kimi kalabalık ailelerde öğrenci sayısının da çok fazla olması nedeniyle bu tarz odalar genelde çalışma odası olarak evdeki öğrencilere verilmektedir.

Ayrıca, içinde bulunduğumuz pandemi sebebiyle tüm dünya evlerde daha fazla vakit geçirmeye başladık. Böylelikle evlere sığamaz hale geldik denebilir. Okulların online eğitim modelini benimsemesi ve çoğu firmanın artık home-office modeline geçmesi sebebiyle çalışma odası kavramının önemini bir kere daha anlamış olduk. Pandemi sona erdikten sonra bile bazı şirketler artık home-office modelini daha çok kullanacağını açıkladı. Bu nedenle çalışma odaları artık evlerin temel ihtiyacı haline gelecek desek yanılmış olmayız.

Buçuklu evlerin tercih edilmeye başlanmasının asli nedenlerinden bir tanesi de kullanımının çok amaçlı olmasıdır. Çalışma odası haricinde bir diğer kullanım alanı da çamaşır ve ütü odasıdır. Evin en büyük ve dağınık kalabalığı olan çamaşırları bir odada toplama fikri yaklaşık herkese cazip gelen bir fikirdir. Bu fikir hem evi daha düzenli gösterirken hem de diğer odalarda lüzumsuz kaplanan yerin azalması ile ekstra alan açılmasını sağlıyor.

Buçuk odaların en fazla kullanılan hali ise giyinme odalarıdır. İlk başta lüzumsuz gibi gözükse de kullanan kimse bu rahatlıktan vazgeçemiyor diyebiliriz. En büyük avantajı ise tüm kıyafetleri bir arada görmek olabilir. Aynı zamanda dilediğiniz bir kıyafeti ararken tüm odanın dağılmaması da büyük bir avantajdır. Ayrıca dolapların da odaları küçülttüğü bilinen bir gerçek. Bu yüzden buçuk odaları giyinme odasına çevirmek son derece mantıklı bir tercih olacaktır.

Önümüzdeki yıllarda da buçuklu ev kavramını son derece duyacağımız şimdiden belli. Şu an olan talebin fazlalığı da buçuklu ev kavramını ne kadar sevdiğimizi gösteriyor.

Ne düşünüyorsunuz?

253 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Evde Klima Kullanımının Püf Noktaları

TOKİ Konut Satış Listesi Aralık 2021