in

Cins Tashihi Nedir ?

Cins Tashihi Nasıl Yapılır ?

TAPUDA CİNS TASHİHİ NEDİR ?

Tapuda kayıtlı olan bir taşınmazın niteliğinin değiştirilmesine tapuda cins tashihi denilmektedir. Bu şekilde cins tashihi yapılan tapular diğer bir tapu kütüğüne tescil edilmektedirler. Örneğin bir binanın sahibi tarafından yıktırılarak arsa olarak tapuda yer almasını isteyen vatandaşlar tapuda cins tashihi yapılarak bu işlem gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yine aynı şekilde bir arsa üzerinde bina inşa edilmek isteniyorsa yine cins tashihi yapılarak tapu kütüğünde arsa, bina olarak gösterilmektedir.

TAPUDA CİNS TASHİHİ NASIL YAPILIR ?

Tapuda cins tashihi tapu müdürlüklerinde yapılmaktadır. Böyle bir işlem gerçekleştirilmek istendiğinde taşınmazın sahibi ya da hissedarlarından birisinin talepte bulunması gerekiyor. Tapu müdürlüklerinde başlatılan cins tashihi işlemi için bazı evraklar gereklidir. Öncelikle cins tashihi için işlem yapılacak olan taşınmazın tapu senedi ya da tapu kayıt örneği gereklidir.

Yapısız olan bir taşınmaz yapılı olarak cins tashihi yapılacaksa bu taşınmazlar için yapı kullanma izni ya da belediye veya valiliğin ilgili yazısı ibraz edilmelidir. Ayrıca bu işlem için taşınmazın sahibinin ya da hissedarların kimlikleri, vekillerin ise vekaletnamesi ya da kimlikleri gereklidir. Şirkete ait taşınmazlarda bu işlem için yetki belgesi istenmektedir. Eğer taşınmazın sahibi ölmüşse mirasçıların adına intikal işlemlerinin yapılmış olması gereklidir.

TAPUDA CİNS TASHİHİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILIR ?

Tapuda cins tashihi yaptırmak isteyenler başvurularını kadastro müdürlüklerine ya da şefliklerine yapmaktadırlar. Kadastro müdürlüğü tarafından yapılan çalışmada zeminde inceleme yapıldıktan sonra bir tescil bildirimi düzenlenerek tapu sicil müdürlüğüne gönderiliyor. Tapuda da bu işlemle cins tashihi işlemi tamamlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

201 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Finike Milli Emlak Şefliği Gayrimenkul Satışı Yapacak

TOKİ Ekim Ayında 444 Adet Arsa Satışı Yapacak