in

Çocuğu Olmayan Kişinin Mirası Kime Kalır ?

Çocuksuz bir kişi vefat ettiğinde onun sahip olduğu mallar miras olarak kime kalır ?

Miras hukukunun merak edilen hususları ile ilgili araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

Çocuksuz kişilerin sahip oldukları arsa ve konut gibi taşınmazların o kişilerin vefatından sonra kimler arasında miras olarak paylaşılacağı merak ediliyor. Peki çocuksuz kişiler vefat ettiklerinde bu kişilerin mirasları kimlere kalır ?

Bir kişi vefat ettikten sonra mirasının nasıl paylaştırılacağı Türk Miras Hukuku ile belirlenmektedir. Miras Hukuku ana hatlarıyla ölen kişinin mirasını eşi ve çocukları arasında paylaştırmaktadır. Ancak ölen kişinin çocuğu yoksa bu kez mirasçıların kimler olacağı konusu ile ilgili kafalar karışabilmektedir.

ÇOCUKSUZ KİŞİNİN MİRASÇISI KİMDİR ?

Türk Miras Hukuku’na göre bir kişi öldüğünde çocuğu yoksa mirası birinci derecede akrabalarına yani eşi, annesi ve babasıdır. Fakat, anne ve babanın da ölmüş olması durumunda bu miras bir üst soy olan büyükbabaya ve büyükanneye kalmaktadır.

KARDEŞLERE MİRAS KALIR MI ?

Ölen kişinin anne ve babası da ölmüş ise ve miras büyükanne ya da büyükbabaya kalıyorsa bu durumda kardeşlerin mirastan pay alma hakları bulunmamaktadır. Büyükbaba ve büyükanne üst soy olarak değerlendirilmekte ve alt soyun herhangi bir hakkı bulunmamaktadır.

Kardeşlerin mirastan pay almaları ise bazı şartları gerektiriyor. Öncelikle ölen kişinin çocuğu olmamalı ve yine ölen kişinin eşi, annesi, babası, büyükannesi ve büyükbabası da hayatta olmamalıdır. Bu durumda miras, ölen kişinin kardeşlerine kalır. Mirasta Hukukunda kardeşler, ikinci derece akraba olarak değerlendirilmektedir.

ÖLEN KİŞİNİN MİRASÇISI YOKSA NE OLUR ?

Bir kişi vefat ettiğinde mirası kalabilecek herhangi bir akrabası olmaması durumunda mirasın ne olacağı da merak edilmektedir. Böyle bir durumda mirastan kimse yararlanamaz. Dolayısı ile mirasçı bir anlamda devlet olur. Kalan mirasın tamamı Hazine’ye transfer edilir. Gerekli gördüğü durumlarda Hazine, bu mirası satabilir.

Miras davaları Türkiye’de ilgiyle takip edilmektedir. Tüm bu kurallar normal şartlar altında geçerlidir. Bunların dışında miras ile ilgili bir vasiyetname yazıldığı durumlarda ise farklı kaideler uygulanmaktadır. Vasiyetname, mirasın kimlere kalacağı konusu ile ilgili belirleyici bir husustur. Böyle bir durumda Miras Hukuku’nun genel kuralları uygulanır. Bu hususlar genellikle mahkemeler tarafından karara bağlanır.

Ne düşünüyorsunuz?

249 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarla Ve Arsa Kredisi Nasıl Alınır ?

Kütahya’da İnşa Edilecek Konutların İhalesi Yapıldı