in ,

Yüksek Deprem Riski Taşıyan Bölgelerde Ev Satmanın İpuçları

Emlak danışmanları bu süreci nasıl yönetmeliler ?

Deprem riski yüksek şehirlerde konut satışını hızlandırmak isteyenler için ipuçları…

1) Emlak portföyünüzde bulunan, emlak sitelerinde yayımlanan ilanlardaki konutları gözden geçirin.

2) Deprem riski taşıyan binalarda bulunan satıştaki ya da kiralanması beklenen evlerin sahipleriyle iletişime geçerek binalarında bu riske karşı neler yapıldığını araştırın. Olumlu cevaplar aldığınızda emlak ilanlarınızdaki bilgileri güncellemekte hızlı davranın.

3) Emlak portföyünüzdeki az katlı ve genç yaştaki binalarda, deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş yeni projelerde bulunan konutlarınızın ilanlarını yenileyerek, bu özelliklerini öne çıkaran ilan başlığı ve ilan açıklamaları ekleyin.

4) Müstakil evler alıcıların gözünde değerlendi. Bu nedenle, satılık müstakil konut ilanlarınızın sayısını artırın.

5) Halihazırda satılık müstakil ev, depreme dayanıklı binada ev ilanlarınız varsa ilan fotoğraflarını yenileyin.

6) Müşterileriniz için artık satılık ev fiyatından daha önemli iki soruyla karşılaşmaya başladınız: “Konutun bulunduğu bina depremden önce mi, sonra mı yapıldı?” ve “Binanın depreme dayanıklılık raporu var mı?”. Her iki problemin cevabına karşı hazırlıklı olun ve mümkünse bu sorulara bina yönetiminden ya da konut sahibinden edindiğiniz belgelerle cevap verin.

7) Emlak pazarını etkileyen konut kredi faiz oranlarından nakliye giderlerine kadar aklınıza gelebilecek tüm dinamikleri yakından takip edin. Özellikle de uzmanı olduğunuz bölgenin satılık ve kiralık emlak fiyatlarının yanı sıra kentsel dönüşüm hakkında gelişmelerinden haberdar olun.

8) Oturduğu evin sağlamlığından şüphe ettiği için yeni bir konut satın almak ya da kiralamak isteyen müşterilerinizle empati kurun ve bu duyguyu hissettirin. Hızlı karar vermek isteyecekleri için gerçekten aradıkları niteliklere sahip evleri gösterin. Hızlı hareket etmek isteyecekleri için de taşınma işlemlerinde de tecrübenizi ve desteğinizi ortaya koyun.

9) Emlak ilanlarınızda “depreme dayanıklı binada” bilgisi kadar kıymetli bir diğer bilginin okul, park gibi açık alanlara yani acil toplanma alanlarına yakınlığı olduğu notunu paylaşmayı unutmayın.

10) Depreme dayanıklı bir binada ve deprem riski daha düşük değerde olan bölgelerde ev sahibi olmak isteyen müşterilerinize uzun vadede göstereceğiniz danışmanlık hizmetinin, size yeni potansiyel alıcılar kazandıracağını gözden kaçırmayın.

Ne düşünüyorsunuz?

124 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Artış Oranı Kasım 2021

İcra Nedeniyle Satılan Evin Kiracısı Tahliye Edilebilir Mi ?