in

Devremülk’te Sözleşme İptal Süresi Nedir ?

Cayma süresi 14 günden 1 yıla kadar uzayabiliyor.

Devremülk nedir ?

Bazı taşınmaz malları belli bir süre için satın alabiliyoruz. Bir mülkiyete belirli tarih aralıklarında sahip olma hakkına devremülk deniyor. Devremülkler de tıpkı diğer mülkler gibi tapulu oluyor.

Devremülke sahip olan kişi, kendisine ait olan günler içerisinde devremülkünü satma, kiraya verme, devretme, bir tanıdığını gönderme ve miras bırakma gibi haklara sahip olabiliyor. Satın aldığınız devremülkü yılda 15 gün ya da daha uzun bir zaman diliminde kullanabiliyorsunuz. Bir devremülke yılın kaç günü sahip olabileceğinizi satın alma işlemleri sırasında belirlemeniz gerekiyor.

Uygun fiyatlara ortak tapu üzerinden çıkartılan devremülkler uygun bir tatil opsiyonu ile birlikte bazen ciddi mağduriyetlere de neden oluyor. Hayal ettiğimiz devre mülklere kavuşamadığımız gibi sözleşmeyi iptal etmek istediğimizde de birçok zorlukla karşılaşıyoruz.

Devremülk alan şahsa cayma hakkı, gereği gibi bildirilmemişse cayma süresi 14 günden 1 yıla kadar uzayabiliyor.

Artan mağduriyetlerle mücadele etmek için sahip olduğumuz haklardan haberdar olmamız gerekiyor. Bazı durumlarda devremülk iptali ve ödenen miktarın iadesi mümkün.

Devremülk mağdurları 14 gün içinde sözleşmeden cayabilir.

Satıştan itibaren 14 gün içerisinde alıcıların herhangi bir ceza bedeli ödemeksizin ve herhangi bir neden göstermeksizin bu sözleşmeden caymaları mümkün. Bu iptal işleminin usulüne uygun yapılması gerekiyor. İptal işlemlerinde 14 günlük süre içerisinde yapılan tüm ödemelerin iade edilmesi de zorunludur. Bu koruma hükümleri genel olarak devremülk şirketlerinin agresif satış tekniklerinden kaynaklanıyor. Devremülk alan kişiler bir süre sonra bu karardan pişman olarak sözleşmeyi iptal etmek istiyor.

14 gün geçmiş olsa dahi bazı hallerde sözleşmeden dönülebilir.

Özellikle 14 günlük cayma süresinin geçirilmemesi gerekiyor. Bunun dışında süre geçirilmiş olsa dahi kişinin bazı hakları bulunuyor. Örneğin cayma hakkı, devremülk alan şahsa gereği gibi bildirilmemişse bu süre 14 günden sonra +1 yıl uzayabiliyor. Devremülk şirketi vaadettiği sosyal tesisleri gerektiği gibi yapmamış, inşaatı süresinde tamamlamamışsa, kısacası devremülk ile ilgili taahhütlerini yerine getirmemişse, yine bu 1 yıllık süreden sonra da somut olayın şartlarına göre sözleşmeden dönmek ve ödenen bedelin iadesini almak mümkün olabiliyor. Bunlar tamamiyle somut olaydaki ihlallere bağlıdır. Ayrıca Yargıtay’ın bu hususta verdiği kararlarda çeşitli imkanlar da bulunuyor. Kişilere ücretsiz tatil kazandınız gibi reklamlarla tanıtım yaparak satış yapılmış olması, ön ödemeli yapılan sözleşmelerde henüz devir yapılmamış olması gibi birçok durumda çeşitli iptal imkanları mevcut. Satıcı firmaların birçok kanun ihlaline denk gelinebiliyor. Tüm bu hallerde alıcının bir avukata danışarak tüm haklarını öğrenmesi gerekiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

103 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Show House Nasıl Yapılır ?

Çinlilerden 160 Fabrikalık Arazi Talebi