in

Dinlemeyen Müşteri Nasıl İkna Edilir

Konuştuğunuzda sizi dinlemeyen müşteri nasıl ikna edilir ? Bu durumda satış nasıl kapatılır ?

Hepimizin karşısına bazı zamanlar dinlemeyen müşteriler çıkmıştır. Sürekli konuşur, soru sorsa bile yanıtını tam dinlemeden yeniden konuşmaya başlar, size konuşma fırsatı vermez. Konuştuğunuzda dinlemez.. Böyle bir müşteriyi nasıl ikna edeceksiniz. Nasıl satış kapatacaksınız.. İşte size adım adım dinlemeyen müşteriyi ikna etme taktiği…

Siz can kulağı ile dinleyin, ilginizi gösterin !

Çok konuşan müşteriyi ikna etmek için ilk önce onu can kulağı ile dinlemeniz lazım. Evet zor, böyle kişileri dinlemek gerçekten zor ancak onu ikna etmek istiyorsanız onu dinlediğinizi ona göstermeniz gerekir.

Sonra konuşmasını bölün

Sonra konuşmasını şöyle bölün:
Durun. Bir saniye durun.. Ne dediğinizden emin olmak istiyorum.

Son söylediklerini tekrarlayın

Onun konuşmasını durdurduktan sonra son söylediklerini tekrarlayın. Burada oldukça önemli iki etken devreye giriyor. Birincisi esasen onu aktif dinlediğinizi göstererek birçok kişinin yapamadığını yaptınız.

İkincisi konuşmasını bölerek ifade ettiklerini doğru anlayıp anlamadığınızdan emin olmak isteyecek kadar önem verdiğinizi gösterdiniz.

Bu durumda o çok konuşan kişi sizi dinlemeye başlayacak..

İkna edici mesajınızı müşteriye şimdi verin

Artık konuşmayı yönlendirme sırası sizde. Sizin karşı tarafa verebileceğiniz ancak karşı tarafın alabileceği kadardır. Ve şimdi karşınızdaki kişi verdiğinizi almaya hazır durumda. Söylediğinizin ikna edici olması mesajınızı için onun konuştuğu bağlamda iletin. Onun kullandığı kelimeleri kullanın. Söylediklerine hak verin ancak sonuç olarak sizin istediğiniz sonuca yönlendirin. Örnek olarak satmak istediğiniz dairenin metroya uzak olduğunu söylüyor ise.. Metroya uzak olmasını bir avantaj haline getirerek satışa ikna edebilirsiniz.

Sizin de açıkladığınız gibi bu daire metroya çok yakın değil. Diğer baktığınız daire ise metro hattının üstünde. Eğer alacağınız daireyi ofis olarak kullanacak olsaydınız size o daireyi almanızı tavsiye ederdim. İş yeri açısından avantajlı bir konum. Siz ev olarak kullanacağınızı ifade ettiniz. Metro hattı üstündeki caddede çok araç trafiği oluyor. O caddede oturanlar gece trafik gürültüsünden şikayetçi. Geçen hafta o caddedeki gürültüden kaçmak isteyen bir aileye arka sokakta daire kiraladık. Karar kuşkusuz sizin..

Kararı ona bırakın

Karar kuşkusuz sizin..
İnsanlar ikna edilmeyi sevmezler. Seçimlerinin kendilerine ait olmasını isterler. Siz onlara ikna olmaları için gerekli bilgileri verin ve “karar kuşkusuz sizin” deyin. Bu şekilde kanaatlerini değiştirmeleri daha kolay olacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeni Konut Finansman Oranı Düştü !

İnşaat Seviyeli Gayrimenkullerin Değerlemesi Nasıl Yapılır ?