in

Dönüşüme Giren Evin Kiracısı Hak Talep Edebilir Mi ?

Yıkım kararı alındığında binada kiracı olarak oturan kişilerin kazanacağı haklar nelerdir ?

Mülk sahipleri, tekrar yapım ve yıkım aşamalarını ihtiva eden dönüşüm öncesi müteahhitlerin tekliflerini değerlendiriyor. Sunulan tekliflerin ardından yeni binalarının özellikleri açısından verilen taahhütlere göre mülk sahipleri tercihlerini yaparak dönüşüm sürecini başlatıyorlar. Tüm bu süreç devam ederken akıllara, “Yıkılacak evde oturan kiracı hak talep edebilir mi?” sorusu geliyor. Kentsel dönüşüm kapsamında olan ya da dönüşüme girme ihtimali bulunan bir evin kira bedelleri genelde düşük oluyor. Buna ek olarak böyle bir evde ikamet eden kiracının yıkım halinde hangi haklara sahip olduğu da merak ediliyor.

Kiracıya Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kapsamında binası güncellenen daire sahiplerine inşaat sürecince yüklenici müteahhit tarafından kira yardımı ve ihtiyaç halinde taşınma amaçlı yardım da yapılıyor. Yıkım kararı alındığında binada kiracı olarak oturan kişi veya kişilerin ise kazanacağı haklar, öncelikle yıkımın nedenine bağlı oluyor. Eğer binada hasar tespitinden dolayı yıkım kararı alındıysa kiracının kontrat süresi üzerinden itiraz hakkı bulunmuyor. Risk taşıdığı için yıkılan binada oturan kiracıya iki kira bedeli tutarında kira yardımı yapılıyor. Ancak, kiracının oturduğu binada yalnızca tekrar yapım amaçlı bir yıkım kararı alındı ise kiracı bazı ilave haklara sahip olabiliyor. Kontrat devam ederken tekrar yapım amaçlı yıkılan binadan ayrılırken, taşınma yardımından faydalanıyor. Ayrıca kiracı, kontrat süresi dolmadan evi tahliye etmek istemiyorsa da itirazda bulunabiliyor.

Kiracının Yeni Binadan Alacağı Pay

Kentsel dönüşümde müteahhitle yapılan anlaşmada en önemli konu, daire sahiplerinin yeni binadan alacağı pay oluyor. Müteahhit ve daire sahipleri yüzdelik pay üzerinden bir anlaşma imzalıyor. Buna göre konut sahipleri bazen bir bazen de çok sayıda daireye sahip olabiliyorlar ya da eskiden sahip oldukları daireden daha küçük bir daire ile yetinmek durumunda kalabiliyorlar. Peki, bu durumda yıkılacak evde oturan kiracı hak talep edebiliyor mu ? Bu sorunun cevabı aslında “Hayır.” Ancak daire paylaşımı akabinde geriye kalan çok fazla daireler için binada oturan kiracılara satın alma önceliği tanınıyor. Dolayısıyla yıkılan binada ikamet eden kiracının, taşınma yardımı dışında yeni binada eğer çok fazla daire varsa öncelikli olarak satın alma hakkına sahip oluyor.

Kiracının Yıkılan Binadan Alacağı Haklar

Kentsel dönüşüme tabi olan binalarda kiracı olan veya yeni kiracı olarak girecek olanların mevcut durumun öngörüsüyle hareket etmelerinde fayda var. İki aylık kira bedeli karşılığı ödenen taşınma yardımı dışında kesin hakların bulunmaması sebebiyle planlı hareket etmek yaşanılması muhtemel mağduriyetlerin de önüne geçmeyi sağlayabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

147 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’den 660 TL’den Başlayan Taksitlerle Konut Satışı !

Ankara Kızılcahamam Belediyesi İhale İle Arsa Satışı Yapacak