in

Bir Emlak Danışmanı Nasıl Başarılı Olur ?

Başarılı olmasını etkileyen faktörler nelerdir ?

Bir emlak danışmanı başarılı olmak için birçok şeyi doğru ve iyi yapmalıdır.

Emlak danışmanının başarılı olmasını etkileyen faktörler;

Danışmanlık, insanların ihtiyaçlarını anlamayı, onların farkında olmadıkları seçenekleri gözden geçirmelerini sağlamayı ve doğru karar almalarına yardımcı olmayı gerektirir. Gayrimenkul danışmanları bunları yapabilmek için sektör bilgisine sahip olmalı, temel bilgilerini eğitimler ile desteklemeli ve güncellemeli.

Piyasa bilgisine sahip olmalı.

Emlak danışmanları yalnız piyasa bilgisine sahip olduklarında müşterilerini doğru yönlendirebilirler. Danışmanın yüksek fiyatı yüzünden satılamayan, satışta olan, satılmış ya da benzer gayrimenkullerin fiyatlarını bilmesi gerekir. Sadece doğru fiyatlandırılmış gayrimenkuller satılır bu nedenden dolayı emlak danışmanı satışa çıkartacağı mülkün piyasa rayiç fiyatını bilmeli ve bu fiyattan pazarlamasını yapmalıdır.

Bir bölgede veya hususta uzmanlaşmalı.

Devir uzmanlık devri, hekime gideceğimiz zaman bile 6 yıl tıp okumuş pratisyen hekim yerine uzman hekim seçiyoruz. Her yerde her mülkü satmaya çalışan bir emlak danışmanı hiçbirini satamaz zira bu mülklerin piyasa bilgisine sahip değildir. Danışman yaşadığı, aşina olduğu, özelliklerini bildiği bir bölgeye odaklandığında etkin olur.

Bir diğer seçenek ise konuda uzmanlaşmaktır. Gayrimenkul sektörüne girmeden önce akaryakıt istasyon bayilikleri üzerine çalışmış ise uzmanlık konusunu bu alanda seçebilir. Akaryakıt istasyonlarının ciroları karşılığında alacakları prim ödemelerini ve karlılıklarını doğru hesaplayabilmesi nedeniyle, gayrimenkul fiyatlaması diğer danışmanlardan çok daha isabetli olacaktır. Ayrıca potansiyel alıcılara ulaşması da kolaylaşacaktır.

Uzmanlaşan emlak danışmanı etkin olur ve mutlu müşterileri oluşur. Bu müşteriler tanıdıklarına, çevrelerine o danışmanı önerirler. Tavsiye ile gelen müşterilerle çalışmak daha kolay zira danışmanın bilgisine güvenirler ve onun gösterdiği yolda ilerlerler. Bu sayede başarı kartopu gibi büyür ve danışman bölgesinde veya konusu ile ilgili marka haline gelir.

Profesyonel olmalı.

Profesyonellik emniyet sağlar. Doktorlara, avukatlara güveniriz ve dediklerini yaparız zira profesyoneldirler, bilgi sahibidirler. Emlak danışmanı da davranışı, giyimi, iş tarzı ile profesyonel olmalı ve çevresine emniyet vermeli. Ayrıca modern teknolojiden yararlanmalı, veri tabanı uygulamaları ile alıcı ve satıcıları gruplara ayırarak kayıt altına almalı, bu veri tabanını pazarlama çalışmalarında kullanmalı.

Zaman yönetiminde iyi olmalı.

Genel bir kaide olarak yaptıklarımızın yüzde 20’si sonuçlarımızın yüzde 80’ini belirler. Gayrimenkul danışmanlığında önceliği doğru belirleyerek sonuç almayı sağlayacak aktivitelere zaman ayırmak oldukça önemli. Gelir alıcılar ve satıcılar ile yapılan işlemlerden geldiği için öncelik onlara verilmeli ve yazışmalar, raporlamalar, ilan girişleri, reklam çalışmaları artan zamanlarda yapılmalı.

Girişken olmalı.

Emlak sektöründe de her sektörde olduğu gibi yoğun bir rekabet var. Uluslararası zincirler, yerli zincirler ve mahalli emlak firmaları portföyleri almak için uğraşıyorlar. Emlak danışmanı portföylerin kendine gelmesini bekleyerek etkin olamaz. Danışman gayrimenkulünü satmak veya kiraya vermek isteyen kişi ve kurumları ziyaret etmeli ve onlar ile sürekli iletişim içinde olmalı. Potansiyel kiralık ve satılık mülklerin sahiplerini de ihmal etmemeli.

Dinlemeyi ve soru sormayı bilmeli.

Her danışmanlığının temelinde problemleri çözüme ulaştırmak, ihtiyaçlara ve isteklere ulaşma yollarını bulmak var. Müşterilerin gerçek ihtiyaçları ve talepleri yalnız doğru sorular sorarak ve aktif dinleyerek ortaya çıkartılır. İhtiyaç ve istekler doğru belirlenince doğru sonuca ulaşmak kolaylaşır.

Paylaşım ağı oluşturmalı.

Gayrimenkullerin kiralanmasında ve satılmasında hala en önemli kaynaklardan biri emlakçılar. Emlakçılar her gün birçok müşteri ile görüşüyorlar ve yer gösteriyorlar. Paylaşım ağı diğer emlakçılara giden müşterilere de ulaşmayı sağlar. Emlak danışmanı portföylerini diğer emlakçılar ile paylaştığında ve onlar ile ortak çalışma alanı oluşturduğunda satış potansiyeli çok artar.

Mahalle emlakçıları eskiden cama satılık-kiralık kartonları yapıştırır ve bunlar ile müşteri bulurlardı. Günümüzde yalnızca internete ilan vererek alıcı-kiracı bulan emlak danışmanına kimsenin ihtiyacı yok zira bunu mülk sahipleri de basitçe yapabilir. Başarılı olmak için emlak danışmanı sosyal medyada pazarlama, dijital pazarlama, network pazarlama, gerilla tarzı pazarlama gibi yeni teknikleri öğrenmeli ve uygulamalıdır.

Kişisel gelişime açık olmalı.

Kimse kusursuz değil. Eksikliklerin ve yetersizliklerin giderilmesi mümkün yalnız bu yalnızca kişi gelişime açık olur ise gerçekleşir. Emlak danışmanı düzenli çalışmalar ve eğitimler ile kendini geliştirmeyi ve ilerletmeyi hedeflemeli. Dünün bilgileri ile çalışanların yarına yetişmesi olası değil zira çağ hızla değişiyor, her şey hızla yenileniyor. Emlak danışmanları da bu yenilikleri takip edebilmek ve kendilerini geliştirmek için eğitime ve şahsi gelişime açık olmalı.

 

Ne düşünüyorsunuz?

51 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2021 Konut Fiyatları Hakkında Uzman Yorumları

Konut Alımında Cayma Hakkı