in

Emlak Sektöründe Kullanılan Yer Gösterme Belgesi Nedir ?

Yer Gösterme Belgesi Ne İşe Yarar ?

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği içindeki maddelerden biri olup imzalatılması zorunlu olan Yer Gösterme Belgesi, satın alma ya da kiralama işlemleri için emlakçıların sağladığı yer gösterme hizmetinin kayıt altına alınması amacıyla kullanılır. Bu belge ya da sözleşme, emlakçıları koruyan yasal bir belgedir ve bir gayrimenkul veya dairenin, müşteriye belgeyi imzalatan emlakçı tarafından gösterildiğini ifade eder.

Yer Gösterme Belgesi Ne İşe Yarar ?

Profesyonel gayrimenkul danışmanları, portföylerinin sunumunu yaparken Emlak Yer Gösterme Belgesi imzalatırlar. Bu belgede kime, hangi gayrimenkulün, ne zaman ve kim tarafından gösterildiğini yazar. Bu sayede emlakçı hem kendi haklarını hem de portföyünü korumuş olur.

Kısacası, ileride karşılaşılabilecek herhangi bir problemde, bu belge veya form resmi bir evrak niteliği taşır. Böylece emlakçı, o yerin (ya da gayrimenkulün) kendisi tarafından gösterildiğini kanıtlama şansına sahip olur.

Emlakçı, yer gösterme formunu doldurmadığı takdirde, yaptığı aracılık işlemi hakkında bir hak talep edemez. Bu durumda emlakçı hizmet komisyonunu ödemek istemeyen bir alıcı, emlakçıyı saf dışı bırakıp gayrimenkul sahibi ile doğrudan satışı gerçekleştirebilir. Bu yüzden emlakçıların bu belgeyi her şartta ve hizmette kullanmaları, kendilerini güvenliğini sağlamak amacı ile oldukça önemlidir. Bu sayede emlakçı, mahkeme ve icra yollarıyla hizmet bedelini tahsil edebilir.

Bugün birçok mülk sahibi, mülkünün satış ya da kiralama işlemleri için çok sayıda gayrimenkul firmasıyla görüşebilmektedir. Emlakçılar için önemli bir püf nokta ise bu formun potansiyel alıcıya yeri göstermeden önce imzalatılmasıdır. Müşterinin formu imzalamak istememesi gibi bir durumla karşılaşmamak adına, formun en başından imzalatılması emlakçı açısından en doğru karar olacaktır.

Yer Gösterme Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır ?

Yer Gösterme Belgesinin içinde gayrimenkulün açık adresi ve özellikleri dışında gayrimenkulü gören kişinin adı, soyadı, telefon numarası, T.C. kimlik numarası gibi bilgileri ve imzası bulunur. Ayrıca, olası bir kiralama ya da satın alma durumunda müşterinin ödeyeceği hizmet bedeli yazılıdır.

Potansiyel alıcı ya da kiracı adayı, özellikleri ve adresi yazılı olan gayrimenkulü satın almaz ya da kiralamaz ise herhangi bir yükümlüğü olmaz.

Müşteri ya da Alıcı Açısından Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Emlakçıyı güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bu belgeyi suistimal etmeye çalışan emlakçılarla da karşılaşılabilir. Örneğin, bir emlakçının size bir daire gösterirken ayaküstü bir şekilde size Yer Gösterme Formu imzalattığını, yalnız sizin daha akabinde aynı daireyi diğer bir emlakçı ile görüşerek satın aldığınızı varsayalım. Böyle bir durumda, size Yer Gösterme Formu imzalatan emlakçı yasal olarak komisyon talep etme hakkına sahiptir.

Bu durumda kalmamak amacı ile aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

  • Sözleşme hükümlerini iyi okuduğunuzdan emin olun.
  • Formdaki tüm boş yerleri kendiniz doldurun ve boş bir evraka asla imza atmayın.
  • Size gösterilen gayrimenkul veya gayrimenkullerin adres bilgilerinin yazılmasına ve başka eklemeler yapılmamasına dikkat edin.
  • Görülen tarih ve hatta saatin yazılı olduğundan emin olun.
  • İmzalamış olduğunuz evrakın bir kopyasının size teslim edilmesi gerektiğini unutmayın.

Ne düşünüyorsunuz?

269 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ağaç Ev Nedir ?

İzmir, İstanbul Ve Ankara İlk 10’da Yer Aldı