in

Emlakçı Sözleşmesinden Caymanın Yaptırımı Nedir ?

Konut alıcısının veya satıcısının vazgeçme hakkı var mıdır ?

Gayrimenkul sektörü içinde, alım ve satım konusu ile ilgili en sık yaşanan problem sözleşmeden cayma konusudur. Satıcı veya alıcının yazılı sözleşme yapıldıktan sonra cayması veya sözleşme öncesi, sözlü yapılan anlaşmadan cayması sektörün en sıkıntılı durumlarının başında gelir.

Satıcının satmaktan vazgeçmesinin ardında yatan en belirgin neden, “Çok ucuz satmışsın, senin dairen daha fazla fiyata satılacak bir daire” sözlerini duyarak çevresinin etkisi altında kalmasıdır. Bunu duyan satıcı eğer sözlü olarak anlaşma yapmışsa çok rahat bir biçimde bir kılıf uydurarak satmaktan vazgeçebilir.

Gayrimenkulü çok pahalı aldığı, değerinden çok ödediği veya mevkii hakkında yalan yanlış bilgilerle konutun içeriği hakkında bilinçsiz bilgi tüccarlığı yapanlardan etkilenerek alıcı da mülkü satın almaktan vazgeçebilir.

Eğer sözleşme yapılmış ve bu sözleşmede “cayma bedeli cezası ” gibi ibareler yazılmışsa işte o zaman, cayan taraf hemen mağdur bahaneleri öne sürer. Çeşitli bahaneler ile sözleşmeden bedelsiz olarak kurtulmayı umar. Böyle yapmasının nedeni, vazgeçmesinin karşılığında ağır bir yaptırımın olmasıdır.

Konut alıcısının veya satıcısının vazgeçme hakkı var mıdır ?

Kanunlar, bu konu ile ilgili bazı opsiyonlar tanımıştır. Özellikle OHAL kapsamında hazırlanmış olan 684 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de yapılan düzenlemede şu biçimle ifade edilir.

Ön ödemeli konut satış prosedüründe, daha önce konut satışlarında proje teslimine kadar alıcının cayması karşılığında tazminat ceza bedeli olarak % 2 olarak ödenmesi istenirken, bu tazminat yeni düzenlemeyle % 8’e yükseltildi ve gerekçe göstermeden satıştan dönme hakkı için süre de 24 aya düşürüldü. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna konutta sözleşmeden cayma hakkı 14 gün olarak uygulanıyor.

14 günde satın almaktan vazgeçen tüketiciden herhangi bir ceza alınmıyor. Ayrıca tüketici teslim tarihine kadar evini herhangi bir gerekçe göstermeden iade edebiliyordu.

Satıcı, tüketiciden satış vaadi sözleşmesi ya da konutun satışı sebebiyle oluşan harç, vergi benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ve sözleşme bedelinin % 2’sini tazminat olarak talep edebiliyordu.

Konutun satışı ya da satış vaadinden dönülmesi neticesinde, doğan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden ve masraflılardan sözleşme tarihinden itibaren, ilk 3 ay için sözleşme bedelinin % 2’si oranında, 3/ 6 ay arasında % 4 oranında, 6 /12 ay arası % 6 oranında, 12/24 ay arasında % 8 oranına kadar tazminat isteme hakkı doğar.

Sözleşmeden cayılması halinde, tüketiciye iade edilmesi gereken ve tüketiciyi borç altına sokan birçok, kaparo, belge ve sözleşmenin dönme bildiriminin, satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç 180 gün içinde tüketiciye geri verilmesi, iade edilmesi gerekir.

Sözleşmeden cayanın kaporası yanar mı ?

Cayma hakkı doğal olarak kullanabileceğiniz bir haktır. Fakat bu hakkı kullanırken bazı bedelleri de olabilir. Cezai yaptırım uygulanamayacak olan satışlar, kapıda yapılan satışlar ve mesafeli sözleşmeler kapsamında geçerlidir.

Emlak alım ve satımı sözleşmesinde, almaktan cayma durumunda verilen kaporayı alamazsınız yönünde bir hüküm yazılmışsa kaporanızı geri alamazsınız. Eğer satıcı bu sözleşmeden vazgeçiyorsa yazılan kopara miktarı kadar alıcıya tazminat ödemek zorundadır. Bu konu, borçlar kanunu madde 177 deki hükümde belirtilmiştir.

Madde 178 in devamında eğer cayma gerçekleşirse alıcının verdiği kaporayı bırakacağı, satıcının cayması halinde ise aldığı kaporayı iade eder, aldığı kaparo kadar cayma bedeli öder biçiminde izahat yapılmıştır. Alıcı ya da satıcının caymaları durumunda her iki tarafa da maddi müeyyide uygulanır.

Ne düşünüyorsunuz?

46 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Muhdesat Nedir ?

Emlak alım ve satımında yeni dönem !