in

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu mudur ? Bu Belge Hangi Binalar İçin Alınır ? Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Nereye Başvurulur ?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binalarda enerjinin verimli kullanılması, çevrenin korunması, israfın önlenmesini sağlamak adına, binanın asgari enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, enerji tüketim sınıflandırması ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimliliğini ihtiva eden bir belge türüdür.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı sunulan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre EKB, binalarda enerji israfının önlenmesini, enerjinin, enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, sera gazı salımı seviyesi ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimi hakkında bilgileri içerir.

Çamaşır makinesi, buzdolabı gibi beyaz eşyalar veya klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli kabul ediliyor.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Enerji kimlik belgesi için istenen evraklar 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Mevcut binalar ve yeni binalar için gerekli belgelerde farklılıklar bulunmaktadır.

Mevcut binalara enerji kimlik belgesi almak için istenen belgeler ;

Yapı Ruhsatı
Mimari Proje
İskan Belgesi
Yapı ile ilgili bilgi ihtiva eden rapor

Yeni binalara enerji kimlik belgesi almak için gerekli evraklar ;

Mimari Proje
Mekanik Proje ( Isıtma Projesi, Havalandırma Projesi, Soğutma Projesi )
Elektrik Projesi
Isı Yalıtımı Raporu
Yapının Ruhsatı ( Yapı Kullanım İzin Belgesi ya da İskan Ruhsatı )
Mantolama ve ısı yalıtım prosedürü zorunlu bir uygulama değildir.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nereden Alınır ?

Yukarıda listelenen evrakları bağlı bulunduğunuz belediyeden temin edebilirsiniz. Belediyenin İmar Arşivi veya İlçe Tapu Müdürlüğü’nden bilgi alarak gerekli belgelere erişebilirsiniz. Belge için müracaat ederken yapının tapu fotokopisi ve kimlik belgenizi yanınıza almanız gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mu ?

Enerji kimlik belgesinin zorunlu olma durumu 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nda bulunan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” kapsamında açıklanmaktadır. 2011 yılından sonra yapılmış olan yeni binaların bu belgeye sahip olması gereklidir. Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin kiraya verme, alım ve satım ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranacaktır.

Enerji Kimlik Belgesinin Alınacağı Binalar

Aşağıda listelenen yapılar dışında kalan tüm binalar için enerji kimlik belgesi zorunludur.

50 metrekare altında kalan yapılar,
Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Silahlı Kuvvetler ve bunlara bağlı kuruluşlar,
2 yıldan az süreyle kullanılan binalar,
Belediye sınırları dışındaki 1000 metrekare altında kalan yapılar,
Sanayi yapıları,
Sera, atölye ve ısıtmaya ihtiyaç duyulmayan depo, ardiye vb. yapılar.

Enerji kimlik belgesi almak için yukarıda listelenen yapılar haricinde kalan binalar için gerekli evraklar ile birlikte ilgili şirketlere müracaat edilmesi gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Geçerlilik Süresi

Enerji kimlik belgesinin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Sınıf değişikliği gibi durumlarda tekrar çıkartılabilir. Belge, binada herkes tarafından görülebilecek bir yere asılmalıdır. Kimlik belgesinin ücreti bina büyüklüğü, cephe özellikleri vb. durumlara göre değişkenlik göstermiştir. Net bir rakam belirtilmemiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Başvurusu

Enerji kimlik belgesi için müracaat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetki verilmiş şirketlere yapılmaktadır. Bakanlık tarafından düzenlenen eğitimlere katılmış olan kuruluşlara müracaat yapabilirsiniz. Enerji Verimliliği Danışmanlığı adı altında hizmet veren kuruluşlardan enerji kimlik belgesini temin edebilirsiniz.

Başvuru yapılabilecek şirket ve kuruluşlar ;

EKB uzmanları
EVD (Enerji Verimliliği Danışmanlığı) şirketleri
SMM ( Serbest Mühendis Müşavir) belgesi bulunan mimarlar, mühendisler veya tüzel kişiler

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfı Nasıl Belirlenir ?

Yukarıda listelenen kurumlara başvuru yapıldıktan sonra bina, uzmanlar tarafından incelenir. Binanın projelerinden çıkarılan veriler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “BEP TR-2” programına transfer edilir. Programla yapılan hesaplamalar sonucu kimlik sınıfı belirlenmektedir. Sınıflandırma, A ile G arasında yapılmaktadır. En iyi sınıf A, en kötü sınıf ise G’dir. Enerji kimlik belgesi sınıfı yeni binalar için C sınıfının altında olmamalıdır. C sınıfının altında olması durumunda bakanlık tarafından belge direkt olarak reddedilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji kimlik belgesi sorgusu e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Enerji kimlik belgesi almak için gerekli evraklar ile başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra işlem yapabilirsiniz. Şifre ile sisteme giriş yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Enerji ve Kimlik Belgesi Sorgulama” bölümünden sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

287 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Değerli Konut Vergisi Son Ödeme Tarihi

Azerbaycan’ın İdolü Türkiye…