in

Ev Alırken Hangi Cephe Tercih Edilmeli?

Hangi cephe daha avantajlıdır ?

Ev alımı ciddi bir iştir. Alım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunurken alınacak evin konumu kadar hangi cepheye baktığı da önemlidir.

Güney cepheli evlerin hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

Bu durumda alıcıların aklında ev alırken hangi cephe alınmalı sorusu oluşmaktadır.

Güney Cepheli Evlerin Avantajları

Ev alırken hangi cephe alınmalı sorusuna verilecek cevaplardan biri güney cepheli evlerdir. Güney cepheli konut almanın en dezavantajlı yanlarından biri hangi şehirde olursa olsun ısınma problemin yaşanmamasıdır.

Kuzey cephelerine nazaran güney cepheli evler ısınma konusu ile ilgili ev sahiplerine ekonomik şartlar sunmaktadır.

Bu cephede olan evler güneşi çok iyi almaktadır. Bu nedenle de gün içinde evin içinde oluşan ısı ev sahiplerine yetmektedir.

Ev alırken hangi yöne bakmalı diye merak edenler için ev ile ilgili istekleri de önem kazanmaktadır. Aydınlık ara vermeksizin ışık alan evlerde oturmayı seven kişiler güney cepheli evleri satın almalıdırlar.

Güney cepheli evlerde oturma odası ve salon olarak geliştirilen mekanlar çoğunlukla yapının güney tarafında tasarlanmaktadır.

Bu durumda lavabo, mutfak ve banyo gibi alanlar bu evlerde sık sık kuzey bölümde tasarlanmaktadır.

Güney cepheli evlerde kış aylarını rahat geçirmek mümkün olmaktadır. Bu özelliği sayesinde ekstra bir yalıtım işlemi uygulanmasına da gerek kalmamaktadır.

Güney Cepheli Evlerin Dezavantajları

Güney cepheli evlerde kış aylarında ısınma sorunu yaşanmadan oturmak mümkün olabilmektedir.

Yaz ayları için bilhassa sıcak olan sahil bölgelerinde durum değişiklik göstermektedir. Kış ayında ısınma sorunu olmadan oturabilen kişiler yaz aylarında da klima gibi evin içini soğutmaya yarayacak ek cihazlardan yardım almaları gerekebilir. Bu da yaz aylarında artan elektrik faturası anlamına gelmektedir.

Kuzey Cepheli Evlerin Avantajları

Ev alırken hangi cephe tercih edilmeli sorusuna verilen bir diğer cevap kuzey cepheli evlerdir. Kuzey cepheli evler güney cepheli evlere nazaran daha uygun fiyata satışa sunulmaktadır.

Ev almak için fazla bütçesi olmayan kişiler için ideal seçimler olmaktadır. Bütçenizi zorlamadan rahatça alınabilecek ev seçeneklerinden biridir.

Kuzey Cepheli Evlerin Dezavantajları

Kuzey cepheli evlerin en önemli dezavantajlarından biri evlerin en önemli mekanlarından olan yatak odası, salon ve oturma odalarının kuzey cephesine bakmasıdır. Bu durumda bilhassa kış aylarında ısı sorununun yaşanmasına neden olmaktadır.

Kış aylarının sert geçtiği iller için kuzey cepheli evlerde oturan kişilerin ekstra olarak yalıtım işlemleri yapmaları gerekebilir.

Yalıtım yapılamayacak olması durumunda ısınmak için klima veya ısıtıcı gibi cihazlardan destek alınması söz konusu olur.

Yaz ayları için sıcak olan illerde kuzey cepheleri problem olmazken yine yaz ayları serin geçen iller için ısınma problem haline gelmektedir.

Evin Yönü Nasıl Bulunur ?

Evin cephesini nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız yön bulmak oldukça kolaydır.

Yapılması gereken evin ön cephesine gelindiğinde güneşin sol taraftan doğması sağ taraftan batması durumunda güney cepheli bir ev olduğu anlaşılmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

116 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Satışında Ödeme Nasıl Yapılır ?

Nostaljik Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?