in

Ev Kiralarken Emlakçı Komisyonunu Kim Öder ? Kira Komisyonu Nasıl Hesaplanır ?

Emlakçı konut kiralandığında komisyonu kimden alır ? Ev sahibi emlakçıya komisyon öder mi ?

Genelde evler emlakçılar aracılığı ile kiralanıyor. Peki emlakçıdan konut kiralandığında emlak komisyonunu kim öder? Kiracılar ne kadar emlak komisyonu öderler ? Emlak komisyonu ödemek yasal mıdır ? Kiralama işlemlerinde emlak komisyonu kimden, nasıl tahsil edilir ?

EV KİRALARKEN EMLAKÇI KOMİSYONUNU KİM ÖDER ?

Emlakçılar gayrimenkul satış ve kiralama işlemlerinde aldıkları komisyonlar ile para kazanmaktadırlar. Bu da emlakçılara ödenen komisyonları çok daha önemli kılmaktadır. Ev sahipleri evlerinin kiralanması için bir emlakçı ile anlaşırlar. Emlakçı da o evler için kiracı bulur. Bu esnada devreye emlakçı komisyonu girer. Emlakçılar komisyonlarını kiralama işlemlerinde kiracılardan almaktadırlar. Ancak aksi bir anlaşma olursa konut sahipleri de komisyon öderler. Ancak genel kural kiralama esnasında komisyonun kiralayan kişiler tarafından ödenmesidir.

EV KİRALARKEN NE KADAR EMLAKÇI KOMİSYONU ÖDENİR ?

Emlakçı komisyonlarının kiralama işlemlerinde ne kadar olabileceği kanunen belirlenmiştir. Buna göre emlakçılar kiralama işlemlerinde bir aylık kira bedeli ve yüzde 18 KDV tutarını emlakçı komisyonu olarak tahsil etmektedirler. 3 Bin TL kirası olan bir konut için kiracılar bir aylık kira bedeli olan 3.000 TL ve yüzde 18 KDV’ye karşılık gelen 540 TL’yi emlakçı komisyonu olarak öderler. Yani böyle bir konut kiralanırken kiracılar emlakçı komisyonu olarak 3.540 TL ödeme yaparlar. Bu hesaplamaya göre bu tutarın üzerinde bir emlakçı komisyonu yasal değildir.

Emlakçılar kiralama işlemlerinde konut sahiplerinden komisyon alamamaktadırlar. Ancak satış işlemlerinde işin boyutu değişiyor. O işlemlerde emlakçılar her iki taraftan emlak komisyonu alabilmektedirler. Komisyon bedeli de satış fiyatının yüzde 2’si ile sınırlandırılmıştır. Bu tutara KDV de eklenir.

Ne düşünüyorsunuz?

349 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Elazığ’da 1080 Depremzede İçin Kura Çekildi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü İhale Düzenleyecek