in

Ev Kiralarken Ya Da Satın Alırken Dikkat !

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) önemli konulara dikkat çekti.

TEMFED Genel Başkan Yardımcısı Taflan, “Başka bir ilde ev kiralamak ya da almak isteyen kişiler, o ilde yaşayan bir yakınlarından evin bulunduğu yere giderek, görüp incelemesini istesinler.” dedi.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon İnşaatçılar Emlakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TİNEMOD) Başkanı Ayhan Taflan, vatandaşların, emlak portallarında ev ararken dolandırılmamaları konusu ile ilgili uyarılarda bulundu.

Taflan, hem Türkiye genelinde hem de Trabzon’da ev kiralarında ciddi artış olduğunu belirterek, artış oranlarının illerin bölgelerine göre değiştiğini ifade etti.

Hem inşaat sektöründe faaliyet gösteren meslektaşları hem de emlak sektöründeki emlak danışmanları ile ilgili çeşitli hizmetlerinin olduğunu anlatan Taflan, “Amacımız yalnızca esnafın değil tüketicinin de hakkını koruyup kollamak olduğu için, mevzuat ve yasalar kapsamında neler yapılması gerekiyorsa esnaf ile tüketiciyi mağdur etmeden hizmetimizi sürdürmekteyiz.” dedi.

Taflan, Kovid-19’un dünyada tüm meslek gruplarını etkilendiğini dile getirerek, “Öğrencilerin kazandıkları illere gidememesi ve okulların kapalı olması sebebiyle olağanüstü derecede bir durağanlık yaşandı. İnşaat ve emlak sektörü olarak bu sorunları Türkiye’de genel anlamda yaşadık. Temennimiz, bu pandeminin bir an evvel bitmesi.” dedi.

Son 2 yıl içerisinde ev satışlarında da azalma yaşandığını işaret eden Taflan, “Ayrıca ev kiralamalarında da salgın tedbirleri sebebiyle hijyen açısından evlere giriş, çıkışlar nedeniyle oldukça önemli günler geçirdik. Evlerin bakılması, organize edilmesi ve sunuların yapılması, sektörel anlamda bir sorun yaşattı. Evler uzun zaman boş kaldı. Tutulma da olmadı, atıl gibi kaldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Taflan, okullar ve üniversitelerin açılmasının ile birlikte düğünler sebebiyle de ev arayanlarda hareketlilik yaşandığını söyledi.

“Kiralarda yaşanan fahiş artışla beraber emlakçılık mesleğini gayri resmi olarak yapan emek hırsızları dediğimiz bu insanların sektöre el atması da tüketiciyi mağdur edebiliyor.” diyen Taflan, “Bazı emlak portallarında, sosyal mecralarda ve sosyal medyada bir evin resmini çekip, görüntüleyip oralarda paylaşıyorlar ancak gerçeğiyle ile resim örtüşmüyor.” uyarısında bulundu.

Kaparo Dolandırıcılığına Karşı Dikkatli Olunmalı

Kaparo dolandırıcılığını örnek vererek anlatan Taflan, şunları kaydetti:

“Trabzon’da resmi olarak çalışan meslektaşlarımızda bu tür işlere pek rastlamıyoruz. Ancak örnek verecek olursak, gayrimenkul Trabzon’da ama tüketici İstanbul’da, o konutu almaya veya kiralamaya kalktığı zaman sosyal medya üzerinden görsellere bakarak değerlendirme yapıyor. Karşı tarafta o an için bir muhatap var. Telefonda görüştüğü kişi belli bir miktar kaparo adı altında hesap numarasına para talep ediyor. Vatandaş da telefon görüşmesinde inandığı şahsa gönderiyor. Bir müddet sonra aradığı numaraya ulaşılmıyor, hem kaparo adı altında yatırdığı para heba olup gidiyor hem de ortada ev yok.”

“Karşıda bir muhatabınız olsun”

Taflan, ev kiralamak ya da almak isteyenlere de şu tavsiyelerde bulundu:

“Özellikle şunu öneriyorum. Başka bir ilde ev kiralamak ya da almak isteyen kişiler, o ilde yaşayan yakınlarından evin bulunduğu yere giderek, görüp incelemesini istesinler. Bu hususta mağdur olan çok tüketici var. Gayrimenkul sektöründen baktığımız zaman birçok fotoğraf var. Belki gerçekten bir inşaattan, evden çekilmiştir, daha sonra sosyal medyada kullanılıyor. Ancak her şey yanlış çıkıyor. Bu tür insanlara itibar etmeyin ve kesinlikle karşıda bir muhatabınız olsun. Tüketici bilinçli olsun, uzaktan uzağa telefon trafiğiyle kesinlikle konutu netleştirmeden, muhatap bulmadan asla hesap kitap işine gidip, kimseye havale yapmasın.”

Ne düşünüyorsunuz?

127 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Apartman Ve Site Bahçesinde Hayvan Beslemek Yasak Mı ?

TOKİ’den 34 Şehirde Konut Ve 26 Şehirde İş Yeri Satışı