in

Evcil Hayvanınızla Kiralık Ev Arıyorsanız, Bilmeniz Gerekiyor.

Evcil hayvan sahiplerinin, evin fiziki özellikleri, tadilat ihtiyacı gibi konulara ek olarak apartmanda hayvan besleme konusunda da bir yasak olup olmadığını bilmeleri gerekiyor.

Evcil Hayvanınızla Kiralık Ev Arıyorsanız, Bilmeniz Gerekiyor voorgo.com

Ev kiralama süreçlerinde dikkat edilmesi ve gayrimenkul sahibine sorulması gereken bazı konular vardır. Evcil hayvan sahiplerinin, evin fiziki özellikleri, tadilat ihtiyacı gibi konulara ek olarak apartmanda hayvan besleme konusunda da bir yasak olup olmadığını öğrenmeleri gerekiyor.

Kiracı Evcil Hayvan Besleyebilir mi?

Kiracıların bir evde evcil hayvan besleme hakları, kira sözleşmesi veya yönetim planında evcil hayvan besleme yasağına dair bir madde bulunmamasına bağlıdır;

Kira sözleşmesinde kiranın bedeli ve başlangıcı gibi maddi yükümlülüklerin ifade edildiği bir bölüm, kiracı ve gayrimenkul sahibinin sorumluluklarının bulunduğu genel hükümler ve özel koşullar bölümü bulunur. Sözleşme imzalanmadan önce gayrimenkul sahibi özel şartlar bölümüne madde ekleyebilir. Evcil hayvan sahiplerinin kira kontratının özel şartlar bölümünde bulunan hususları dikkatle okuması önemlidir.

Bir apartmanın kat mülkiyeti kurulurken yönetim planı oluşturulur. Bu yönetim planında apartmanda oturan kişilerin uyması gereken kaideler ve yönetim hakkında konular yer alır. Yönetim planında hayvan besleme yasağı hakkında bir madde bulunması durumunda söz konusu apartmanda evcil hayvan beslenemez. Yönetim planında evcil hayvan beslenemeyeceği belirtilmişse 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na aykırılıktan kiracıya tahliye davası açılabilir.

Apartman Kurul Kararı ile Evcil Hayvanın Tahliyesi İstenebilir mi ?

Yönetim planında evcil hayvan besleme yasağı bulunmuyorsa apartman sakinlerinin kurul kararı ile kiracı veya hayvanının tahliyesini isteme hakları bulunmaz. Ancak beslenen hayvan tehlikeli bir ırktansa ve apartman sakinleri için tehlike arz ediyorsa veya çok gürültü yapıyorsa bina sakinlerinin şikayet hakkı bulunur. Hayvanın büyük olması ise şikayet nedeni olamaz. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunun 18. maddesine göre apartman sakinleri birbirlerini rahatsız etmemek, birbirlerinin hakkını çiğnememek ve yönetim planına uymakla yükümlüdür. Apartman sakinleri çok gürültü oluştuğu takdirde bu maddeye dayanarak hakimin müdahalesine müracaat edebilirler. Ancak mahkeme kararı bulunmadan zabıta veya herhangi bir yetkilinin evcil hayvanı evden çıkarma yetkisi bulunmaz.

Ne düşünüyorsunuz?

199 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Öykü Gürman Gayrimenkul Yatırımlarına Çanakkele'de Devam Ediyor-voorgo

Öykü Gürman Gayrimenkul Yatırımlarına Çanakkele’de Devam Ediyor.

Kiralarda Stopaj Terörü voorgo.com

Kiralarda Stopaj Terörü !