in

Evden Çıkarılan Kiracı, Taşındığı Yeni Evin Kira Farkını İsteyebilir Mi ?

Taşınma masrafı ve kira farkı talep edilebilir mi ?

Yükselen kiralar nedeniyle yeni kiracı almak isteyen ev sahiplerinin baskısı altındaki kiracılar Borçlar Kanunu ile korunuyor. İhtiyaç iddiası ile oturduğu evden çıkarılma ile karşı karşıya olan kiracılar ev sahiplerinden bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat talep edebilir.

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak suretiyle Türkiye’nin hemen her yerinden kira fiyatları açıklanan enflasyonun üzerinde artıyor. Özellikle İstanbul’un bazı semtlerinde konut kiraları yüzde 290’a kadar artış kaydetti ve ev sahipleri mevcut kiracılarını çıkarıp yüksek bedellerle yeni kiracı arayışına girdi.

Kiracıları İlgilendiren Borçlar Kanunu Güncellendi

Yükselen kiralar sebebiyle ev sahibinin evden çıkarma baskısı altında olan kiracıların ilk bilmesi gereken, kirasını ve aidatını kira sözleşmesinin şartlarına uygun şekilde ödeyen kiracıyı evden çıkarmanın yalnız sınırlı gerekçelerin varlığı durumunda mümkün olabileceğidir. Ev sahipleri kanunda düzenlenen sınırlı nedenler dışında kiracıyı evden çıkaramayacağı gibi, ev sahibi haklı nedenlerini ispat edip mahkemeden tahliyeye dair karar almadan kiracıyı evden çıkmaya zorlayamayacaktır.

Taşınma Masrafı Ve Aradaki Kira Farkı Talep Edilebilir

Ev sahibinin kiracısını evden çıkmaya zorlayabilmesi için elinde tahliyeye dair bir mahkeme ilamı olması gereklidir. Haklı olduğuna inanan kiracı, ev sahibi çık dediğinde çıkmak yerine, ev sahibinin açacağı tahliye davasının sonuçlanmasını beklemelidir.

Ev sahibi oğlum evleniyor diye kiracısına çık diyorsa ve kiracı bunun gerçekliğinden şüphe ediyorsa evi boşaltmak yerine konut sahibinin açacağı davada iddiasını ispat etmesini bekleyebilecektir.

Kiracı, ev sahibinin bu iddiasının gerçek olduğuna inanarak evden çıkmış olsa dahi akabinde ev sahibinin evi başka birine kiraladığını tespit ederse, ev sahibinden tazminat isteyebilecektir.

Çünkü kanunen ihtiyacım var diye evin boşaltılmasını isteyen ev sahibi, 3 yıl geçmeden haklı nedenler olmadıkça bu evi eski kiracısından başka birine kiraya veremez. Kiracılar bu kapsamda kanunla korunduklarını bilmelidirler.

Ne düşünüyorsunuz?

279 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ Ekim Ayında 444 Adet Arsa Satışı Yapacak

Uygulama Projesi Nedir ?