in

Eve Zarar Veren Kiracı Nereye Şikayet Edilir ?

Kiracılar eve zarar verirse ev sahipleri ne yapmalıdır ? Eve zarar veren kiracıya hangi yaptırımlar uygulanabilir ?

Türkiye’de kiracı ve ev sahibi ilişkileri yasalarla güvence altına alınmıştır. Peki kiracılar eve zarar verirse ev sahipleri ne yapmalıdır ? Eve zarar veren kiracıya hangi yaptırımlar uygulanabilir ? Eve zarar veren kiracı nereye şikayet edilir ?

Türkiye’de ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan problemler sıklıkla sosyal hayatta gündeme gelmektedir. Genellikle güzel başlayan ilişkiler zaman içerisinde tarafların bazı yükümlülüklerini aksatması ile sıkıntılı bir şekle dönüşüyor.

Kiracılar ve ev sahipleri arasında problemlerin büyük bir kısmı kira ödemesi nedeniyle çıkıyor. Kira ödemelerini düzenli olarak yapmayan kiracılar ev sahiplerini usandırmaktadırlar. Ancak yaşanan sorunlar bununla da sınırlı değildir.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında stresi arttıran en büyük problemlerden biri, kiracıların kiraladıkları mülklere zarar vermeleri… Genellikle kiralamanın sona erdiğinde çıkan bu problem, tarafların anlaşmazlığına neden oluyor.

Ev sahipleri kiralama başlangıcında kiracılara evi ne şekilde teslim ederlerse kiralama işlemi sonlandığında da kendilerine aynı şekilde teslim edilmesini bekliyorlar. Haklı gerekçeye dayanan bu talebe karşı kiracılar bazen buna aykırı davranabiliyorlar. Peki böyle durumlarda ev sahipleri ne yapmalıdır?

KİRACI EVE ZARAR VERİRSE NE YAPILIR ?

Bir kiracının kiraladığı eve zarar vermesi halinde ev sahipleri genelde nasıl hareket edeceklerini bilememektedirler. Öncelikle kiralama süresi içerisinde taraflar kira sözleşmesi ile kendilerini yasal güvence altına alırlar.

İmzalanan kira sözleşmesi her iki tarafa da bazı yükümlülükler getirmektedir. Bu yazılı kurallara uyma zorunluluğu vardır. Bunlardan biri de kiracıların nasıl teslim almışlarsa, evi mülk sahiplerine o şekilde teslim etmeleridir.

Kiracı eğer eve zarar vermişse ev sahibi bu zararın maliyetini depozitodan düşebilir. Eğer depozito yoksa bahsi geçen zararın kiracı tarafından karşılanması istenebilir. Ancak çoğu zaman bu eve zarar verme konusunu kiracılar kabul etmemektedirler. Anlaşma sağlanamaması halinde ise tek çözüm yolu olarak mahkemeler kalmaktadır.

Ev sahipleri eve zarar veren kiracıları sulh hukuk mahkemelerine şikayet edebilirler. Bu mahkeme sürecinde şikayet konusu kadar ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi de önemlidir. Kira sözleşmesinde yazılı esaslar doğrultusunda mahkemeden karar çıkar.

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki eve zarar verme meselesi ile ilgili Yargıtay’ın daha önce aldığı emsal kararlar bulunmaktadır. Buna göre bir evin demirbaşlarına kalıcı zarar verilmesi halinde kiracılar haksız olarak değerlendirilir.

Ancak bir kiralananın kiralama süresince yıpranmasından kiracılar sorumlu tutulmuyorlar. Örneğin; boyalı bir evi kiralayan kiracı kiralama süresince zaman içinde boyanın eskimesinden sorumlu olmazlar. Dolayısı ile ev sahipleri böyle durumlarda kiracılardan evi boyatmalarını isteyemezler.

Ne düşünüyorsunuz?

132 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Termal Otel Yatırımı İçin Arazi Tahsis Edilecek

Kardeşimin Borcundan Dolayı Bana Da Haciz Gelir Mi ?