in

Evin Değerini Hesaplama Yöntemleri

Satın aldığınız ya da almayı düşündüğünüz gayrimenkulün gerçek değerini öğrenmek en doğal hakkınız. Peki, bir evin değeri nasıl hesaplanır ?

Evin değerini hesaplamak için başvuracağınız birkaç yöntem bulunuyor. Evinizin değerini aylık kira getirisine göre, aynı konumdaki evlere göre ya da konut değeri hesaplama araçlarını kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Aylık Kira Bedeline Göre Ev Değeri Hesaplama

Evin değerini hesaplamak için kullanabileceğiniz en kolay yöntem aylık kira bedellerini incelemektir. Elbette ki, kira bedeli yüksek bir evin değeri daha yüksek, kira bedeli düşük bir evin değeri daha düşüktür. Türkiye genelinde ev değeri hesaplama için 214 aylık kira bedeli hesaplanır. Uzmanlar bu sayıyı İstanbul özelinde 212 ay şeklinde de kabul ediyor. Satın almayı düşündüğünüz evin aylık kira bedelini 214 ile çarparak evin değerini öğrenebilirsiniz. Bu işleme yıllık kira artışını da ekleyerek en doğru sonuca erişebilirsiniz.

Aynı Konumdaki Evler ile Fiyat Kıyaslaması

Gayrimenkulün konumu, fiyatı belirleyen en önemli nedenlerden biri olsa da tek başına yeterli değildir. Bakırköy ilçesinde bulunan tüm evleri aynı ölçüde değerlendiremeyiz. Caddeye yakın evler, sahile yakın evler ya da E-5’e yakın evler arasında mutlaka fiyat farkı gözlenecektir. Evin konumuna göre değer hesaplaması yaparken ufak bir alan seçmelisiniz. Aynı mahalle veya aynı caddedeki evler arasında da büyük farklar ortaya çıkabileceği için siz sadece aynı sokak üzerindeki evleri birbiriyle kıyaslamalısınız.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ev Satışı İçin İlan Açıklamasına Neler Yazılmalıdır ?

Öğrenci Evinde Düşük Maliyetle Yapılabilecek Tasarımlar