in

Fizibilite Raporu Nedir ?

Fizibilite Raporu Nasıl Hazırlanır ? Fizibilite Raporunun Önemi Nedir ?

Tüm sektörlerde yapılacak yatırımlar öncesinde, yatırımın sonuçlarının tahmin edilebilmesi için çeşitli çalışmalar yapılır. Fizibilite raporu, yapılacak bir işin sonuçlarının daha önceden tespit edilebilmesi olarak bilinir.

Yapılacak iş ile ilgili maliyet hesaplamaları yapılırken yatırımın işletme politikasına uygun olup olmadığı değerlendirilir. Yapılan bu değerlendirmeler rapor haline getirilir ve bu rapora, fizibilite denir. Fizibilite raporu hazırlanırken, hazırlanan proje, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan bilimsel olarak araştırmalar yapılır.

Fizibilite Raporunun Önemi Nedir ?

Yapılması planlanan yatırımların istenilen sonuçları doğurabilmesi ve etkin olabilmesi için çeşitli amaçların gerçekleşmesi gerekir. Amaca ulaşabilmek ve istenilen başarıyı yakalayabilmek için proje aşamasında karşılaşılabilecek tüm olumsuzluklar daha önceden öngörülebilmelidir.

Fizibilite raporunun önemi burada ortaya çıkmaktadır. Tüm girişimciler, hazırlanan proje programa geçmeden önce çeşitli fizibilite raporuna ihtiyaç duyarlar. Fizibilite raporunun önemi problemlerin fark edilmesini ve fark edilen sorunlara uygun çözümlerin bulunmasını sağlayacaktır.

Fizibilite Raporunun Hazırlanması

Değerleme uzmanları tarafından, gerçekleştirilmek istenen proje türüne göre fizibilite raporu hazırlanılır.

Raporun hazırlanabilmesi için yapılması gereken çalışmalar şunlardır;

  • Güncel Pazar incelemesi,
  • Yatırım yeri incelemesi,
  • Maliyet incelemesi,
  • Teknoloji ve teknik incelemeler,
  • Hukuki inceleme,
    Her inceleme bölümü hakkında çeşitli sorular sorulur. Sorulan her soruya verilen yanıtların bir araya toplanması, fizibilite çalışmalarını ortaya koyar.

Fizibilite Raporunun Amaçları

Yapılacak her yatırımın başarıya ulaşabilmesi için tüm yönleri ile daha önceden araştırılması gerekir. Fizibilite raporunun genel amacı, girişimlerin başarılı bir şekilde sonuç vermesini sağlamaktır. Projenin hazırlanması ve uygulama aşamasında, başarıyı engelleyecek çeşitli nedenler ortaya çıkabilecektir.

Bu olumsuzlukların daha önceden tespit edilebilmesi, problemlerin oluşmadan çözümünü sağlayacaktır. Planlama ve araştırma işlemleri aşamalarında tüm doneler ortaya konularak, fizibilite çalışmalarının sağlayacağı amaçlar gerçekleştirilmeye çalışılır.

Değerleme Hizmetleri

Fizibilite çalışmalarının yapılması istenilen değerleme çalışmaları arasında, yatırımın türü ve yapılacağı lokasyon ile ilgili çeşitli araştırmalar bulunuyor. Değerleme çalışmaları, arazi, bina, ticari yapı, tesis, lojistik gibi çoğu alanı kapsamaktadır.

Gayrimenkul yatırımlarında, arsa ve arazi değeri, kira değer tespiti, yapılacak yatırımın oluşturacağı maliyet ve geri dönüşün ne kadar zamanda gerçekleşeceği çalışmaları ile fizibilite raporu hazırlanmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

164 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ankara, İzmir ve Konya İçin Acele Kamulaştırma Kararları Alındı

SPK Lisanslı Kuruluşların Değerlemedeki Önemi Nedir ?