in ,

Fransız Balkon Nedir ?

Fransız balkonlar için nasıl dekorasyon yapılır ?

Günümüzde estetik kaygılar aşağı yukarı herkesin en önem verdiği konu haline geldi. Kişisel görüntümüzden, arabamıza kadar artık gözümüze estetik açıdan hoş gelen ürünü seçmeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca hayatımızın büyük bir çoğunu geçirdiğimiz evlerimiz de bu husustan nasibini aldı. Artık ev tasarımları da belli başlı estetik kaygılara göre şekillenmektedir. Fransız balkon kavramı da tam bu noktada devreye giriyor diyebiliriz.

Balkonlara bilhassa Türkiye’de evlerin en sevilen yerlerinden biridir demek mümkün olabilir. Temiz hava almamızı sağlayan yeri geldiğinde dış dünya ile olan bağlantımızı sağlayan yerlerdir. Eskiden beri ev tasarımlarının vazgeçilmezi olan balkonlarda dönem dönem tercih edilen modeller değişiklik göstermektedir.

Eskiden Türkiye’de son derece tercih edilen Fransız balkonu belli bir müddet sonra popülerliğini yitirmişti. Ancak Fransız balkonu Türkiye’de kaybettiği popülerliğini son yıllarda tekrar kazanmaya başladı. Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da Fransız balkon trendinin arttığını söylemek mümkün olabilir. Bu balkon, mimari olarak işlevden ziyade daha fazla süsleme ve dekorasyon amacı ile kullanılmaktadır. Fransız balkonu ismi de Paris’teki mimari anlayış ile özdeşleşmesinden gelmektedir. Bu balkonun estetik kaygısı bu kadar yüksek bir topluluktan gelmesi herhalde kimse için muazzam olmamıştır.

Fransız balkonu tanımlamak gerekirse pencere önüne yerleştirilmiş ve aşağı yukarı 50 cm uzunluğunda olan çıkıntılara sahip olan balkon türüdür. Fransız balkonun arkasında kalan pencere tavandan yere kadar uzanan büyük ölçekli ve tam boy pencerelerdir. Bu balkonların önlerinde bulunan pencereler de Fransız Cam olarak adlandırılır. Aynı zamanda bu pencerelerin komple açılma imkanı da bulunmaktadır.

Güvenli Fransız Balkonu Nasıl Olur ?

Fransız balkonu, balkon kapısı açıldıktan sonra bir adımlık mesafe kadar dışarı çıkması vardır. Bu kısım korkuluklu bölüm olarak tanımlanmaktadır.

Güvenli olup olmaması ise kafalarda soru işareti yaratan bir konudur. Güvenlik herkes için son derece kritik bir konudur. Fransız balkonların güvenirliliğinde, yapımında kullanılan malzeme ile inşaat yöntemi seçimi oldukça önemlidir. Eğer sağlam malzeme ve doğru bir yöntem kullanılırsa son derece güvenilir yapılardır. Güvenlik konusunun dışında deprem yönetmeliğinde son derece net bir şekilde belirtilmiştir. Yönetmeliğe göre kornişler, konsol biçimindeki balkonlar ve çatı saçakları sadece kat döşemelerinin uzantısı olarak yapılabilir ve serbest konsol uzunluğu 1.5 metreden fazla olamaz. Konsol biçimindeki merpenlerin (merdiven) konsol uzunluğu ise en çok 1 metre olabilir ve bu hükümler kerpiç duvarlı yapılar için geçerli değildir.

Fransız Balkonlar için Dekorasyon

Şık balkonlar dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Fransız balkonlar gelmektedir. Genelde görmeye alışmış olduğumuz balkon anlayışının aksine daha dardır. Bu özellik Fransız balkonları için bazı zamanlar negatif bir taraf olarak görülmektedir. Fakat hoş bir dekorasyon ile bunu da pozitif bir yöne çevirmek mümkün olabilir.

Maksimum küçük bir masa ve iki küçük sandalyeye izin verse de, önünü rengarenk çiçeklerle süslemek olasıdır. Böylelikle hem şık hem de ferah bir görünüm sağlamış oluruz. Ayrıca binaya dışarıdan bakan insanlar için de son derece hoş bir manzara oluşturur.

İstanbul’da bilhassa Cihangir, Beyoğlu, Karaköy ve Balat gibi eski semtlerde son derece yaygın bir biçimde görülmektedir. Yeni yapılan ev projeleri ile birlikte artık Kadıköy bölgesinde de görülmeye başlanmıştır.

Özellikle pandemi Fransız balkonlara karşı olan ilgiyi artırdı diyebiliriz. Eskiden klasik balkon modeli daha fazla tercih edilirdi. Artık en azından bir adım da olsa dışarı çıkıyor olma hissiyatı ve tüm bedenin güneşi görebiliyor olması insanlar için bulunmaz bir nimet haline geldi. Sosyal medyada da paylaşılan karantina dönemi fotoğraflarında gördüğümüz gibi hem Türkiye’de hem de dünya genelinde insanlar sıklıkla balkonlara çıkıp hava almayı ihmal etmediler.

Özetle hem klasik balkonlar hem de Fransız balkonlar Türkiye’de hala popülerlik yarışında olan iki balkon türüdür diyebiliriz. Kimileri daha geniş masaların sandalyelerin olduğu klasik balkonları tercih etse de kimileri de minimal ama son derece şık Fransız balkonlarını tercih ediyor.

Ne düşünüyorsunuz?

325 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Hızlandırılmış Amortisman Nedir ?

Sigorta Fırtına Hasarını Karşılar Mı ?