in ,

Gayrimenkul Danışmanı Ne İş Yapar ?

Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır ? Gayrimenkul Danışmanının Kazancına Etki Eden Faktörler…

Gayrimenkul Danışmanı Ne İş Yapar ?

Gayrimenkul danışmanının temel işi portföy toplamaktır. Portföy emlak işinin olmazsa olmazıdır. Danışmanın tecrübe kazandıkça yapacağı diğer işler de var. Ancak bu işleri ilk sırada ofis veya broker desteği alarak halledebilir. Portföy toplama işi danışmanın devredebileceği bir iş değil.

Danışmanın yaptığı işler;

Gayrimenkul danışmanı satılık ve kiralık portföy toplar,
Satılabilir ve kiralanabilir fiyatı belirler,
Topladığı portföylere alıcı ve kiracı bulmak için pazarlama çalışmaları yapar,
Satılık mülklerde alıcı ve satıcı arasındaki pazarlık sürecini yönetir,
Kiralık mülklerde kiracı ve mülk sahibi arasındaki pazarlık sürecini yönetir,
Satışı yapılan mülkün tapu devir işlemlerini organize eder,
Kiralanan mülkün kira kontratını hazırlar,
Mesleki eğitimlerine katılarak kendini geliştirir,
Daha çok tanınmak ve daha fazla portföy almak için şahsi markasını oluşturacak tanıtımlar yapar.

Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır ?

Gayrimenkul danışmanı satışlardan ve kiralamalardan kazanç elde eder. Danışmanın kazancını yaptığı satış miktarı, kiralama miktarı, sattığı ve kiraladığı gayrimenkullerin değeri belirler. Gayrimenkul danışmanları için maaş söz konusu değildir zira bu iş ne kadar çalışırsanız o kadar kazanacağınız bir iştir.

Satışlarda Gayrimenkul Danışmanı Kazancı

Satışlarda alıcıdan gayrimenkul fiyatının %2’si, satıcıdan da %2 hizmet bedeli alınır. Eğer alıcı ve satıcı farklı danışman tarafından temsil ediliyor ise her danışman kendi müşterisinden hizmet bedeli alır.

Kiralamada Gayrimenkul Danışmanı Kazancı

Kiralamada kiracıdan bir kira bedeli hizmet bedeli alınır. Eğer kiralama sürecinde iki danışman var ise alınan hizmet bedeli danışmanlar arasında paylaşılır.

Ofis Paylaşım Oranı

Gayrimenkul ofisleri danışmanlara çalışma alanı sunar, kurdukları altyapı ve tecrübeleri ile danışmanın daha fazla satış ve kiralama yapmasına destek verir. Buna karşılık danışman kazancının bir bölümünü ofise verir. Farklı markaların farklı paylaşım oranları vardır. Ofis paylaşım oranı danışmanın sabit katkı yapıp yapmadığına bağlı olarak %40-%80 arasında değişir.

Gayrimenkul Danışmanının Kazancına Etki Eden Faktörler

Benzer miktarda çalışan, benzer miktarda iş yapan danışmanlar çok farklı kazançlar elde edebiliyor.

Kazancı belirleyen önemli etkenler ;

  • Çalışma Bölgesi Kazancı Etkiler

Yeni inşaatların olduğu, yeni projelerin olduğu, nüfus hareketinin yoğun olduğu bölgelerde daha fazla satış ve kiralama olduğu için kazanç da yüksek olur.

  • Bölgedeki Gayrimenkullerin Değeri Kazancı Etkiler

Her bölgedeki gayrimenkullerin değeri farklı. Değeri yüksek gayrimenkullerden alınan hizmet bedelleri de yüksek olur.

  • Ofis Kazancı Etkiler

Sektörel deneyimi ve bilgisi güçlü ofis danışmanların kazancı da yüksek olur. Paylaşımcı ve mentörlük yetenekleri yüksek brokerler ile çalışmak danışmana başlangıç aşamasında büyük katkı sağlar. Düzenli eğitim, pazarlama desteği, hukuki destek, danışman koçluğu yeni başlayan danışmanların hızlı kazanç sağlamasında etkili faktörlerdir.

Ne Kadar Sermaye Gerekir

Her ne kadar gayrimenkul danışmanlığı sermaye gerektirmez denilse de bu iş belli bir maddi gücü gerektirir. Gayrimenkul danışmanının en azından iyi bir laptop bilgisayara, profesyonel fotoğraf makinasına (ya da kamerası çok iyi cep telefonuna) ve arabaya ihtiyacı var. İlk aylarda kazancının düşük olacağını da dikkate alırsak belli bir birikime sahip olanların bu işe girmesi gerektiği ortaya çıkar.

Nasıl Gayrimenkul Danışmanı Olunur ?

Bir gayrimenkul ofisinde gayrimenkul danışmanlığı yapmak için emlak danışmanı (Seviye 4) yeterlilik belgesine sahip olmak gerekiyor. Eğer ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti hakkında alanlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun iseniz mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz.

Gayrimenkul Danışmanı Hangi Eğitimleri Almalı ?

Yeni danışmanlar Gayrimenkul Temel Eğitimi ile başlar. Bu eğitimde danışmanın portföy almak için yapması gerekli olan çalışmalar transfer edilir. Gayrimenkul Hukuku eğitiminde tapu bilgileri, taşınmaz alım ve satımı süreçleri, kira hukuku, sözleşmeler ve Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile ilgili bilgiler verilir. Danışman akabinde çalışmak istediği konuya uygun eğitimlere odaklanır. Lüks konut, ticari gayrimenkul, arsa arazi uzmanlığı sürekli farklı eğitimler ile desteklenir.

Çalışma Bölgesi Nasıl Seçilir

Gayrimenkul danışmanlarının hangi ofiste çalışacağından çok hangi bölgede çalışacağı önemli. Uzmanlık bölgesi olarak adlandırılan çalışma bölgesi danışmanın kazancını ve başarılı olmasını belirleyen en önemli faktördür.

Çalışma Bölgenizdeki Gayrimenkul Fiyatları Nasıl ?

Yüksek gayrimenkul fiyatları olan bölgede çalıştığınızda az işlem ile yüksek kazanca ulaşma imkanınız artar. Eğer düşük değerli gayrimenkullerin olduğu bir bölgede çalışırsanız aynı kazanca ulaşmak için daha çok satış ve kiralama yapmanız gerekir.

Çalışma Bölgenizin Portföy Potansiyeli Nasıl ?

Çalışma bölgenizde yeni inşaatlar yapılıyor ise, yeni bitmiş inşaatlar var ise portföy oluşturmanız kolaylaşır. Yeni inşaatların yapılmadığı bölgeler genellikle demografisi oturmuş bölgelerdir ve satış kiralama hareketi yavaş olur.

Çalışma Bölgeniz Evinize Yakın mı ?

Çalışma bölgeniz zamanınızın büyük kısmını geçireceğiniz bir alan olacak. Bu bölge evinize yakın ise zamanı verimli kullanırsınız. Özellikle büyük şehirlerde trafikte zaman kaybı yaşamamak için çalışma bölgesini eve veya ofise yakın seçmek başarıyı arttıran bir faktördür.

Çalışma Bölgeniz Ofisinize Yakın mı ?

Eğer çalışma bölgeniz evinize yakın değil ise, en azından ofisinize yakın olmalı. Bu sayede masa başı çalışmalarınızı ofiste yapar, gerektiğinde yer gösterme ve portföy görüşmeleriniz için çalışma bölgenize gidip gelirken harcayacağınız zamanı azaltmış olursunuz.

Çalışma Bölgesi Gayrimenkul Danışmanının Yaşam Tecrübesine Uyumlu mu ?

Yaşam tecrübeniz portföy toplarken ve satış yaparken size büyük yarar sağlayacak. Size benzeyen, sizinle benzer deneyimler yaşamış kişiler size daha fazla güvenir, sizinle çalışmaya istekli olur. Hayat tecrübeniz ile uyumlu bir bölge, başarınızı arttırır.

Gayrimenkul Danışmanı İşine Ne Kadar Zaman Ayırmalı ?

Gayrimenkul danışmanlığı bazı kişilerce az çalışarak yapılabilecek bir iş olarak görülmekte. Bu kısmen doğru bir görüş. Az kazanç elde etmeye razı iseniz az çalışabilirsiniz. Ancak hedefiniz iyi gelir elde etmek ise tam zamanlı çalışmayı göze almanız gerekiyor.

Ofis Toplantıları ve Eğitimler

Genelde ofisler pazartesi veya salı günü ofis toplantısı düzenler. Bu toplantıda danışmanlar yeni aldıkları portföyleri diğer danışmanlara tanıtır. Ayrıca ofisin belirlediği zaman çeşitli eğitimleri için ofiste toplanılır.

Müşteri Ziyaretleri

Müşteri ziyaretleri gayrimenkul danışmanının portföy toplamak için yaptığı çalışmaların başında gelir. Bu ziyaretlerde danışman müşteri adayına satılabilir fiyatlar ve pazarlama planı ile ilgili bilgi verir. Müşteriden pazarlama için yetki ister.

Çalışma Bölgesi Ziyaretleri

Danışman uzmanlaştığı çalışma bölgesine düzenli olarak gider. Bu bölgedeki esnafı, site yöneticilerini ziyaret eder. Bir yandan bölgede pazarladığı gayrimenkullerin tanıtımını yapar, diğer taraftan yeni portföyler almaya çalışır.

Uzmanlaşma Konuları

Meslekte uzmanlaşanlar daha fazla para kazanıyor. Gayrimenkul danışmanları da konut, lüks ev, ticari gayrimenkul, arsa, arazi gibi konularda uzmanlaşabiliyor.

Lüks Konut Gayrimenkul Danışmanlığı

Rezidans dairesi, köşk, yalı, villa gibi gayrimenkullerde uzmanlaşan danışmanlar yüksek değerli konutların satış ve kiralamasından yüksek kazançlar elde ediyorlar.

Ticari Gayrimenkul Danışmanlığı

Ofis, iş yeri, plaza katı, dükkan, fabrika, depo gibi gayrimenkullere odaklanarak ticari gayrimenkul çalışanlar bu tür mülklerin yüksek değerleri sayesinde yaptıkları işlemlerde yüksek hizmet bedelleri elde ediyorlar.

Arsa Arazi Gayrimenkul Danışmanlığı

Arsa arazi konularında uzmanlaşan gayrimenkul danışmanları yakın ve uzun vadede prim yapacak bölgeleri belirleyerek buradaki gelişmeleri ve fiyat hareketlerini izler. Yatırımcı müşterilerinin taleplerine göre alternatifler sunarak onların uzun vadeli yatırım yapmalarına yardım ederler.

Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Başarılı Olur ?

Başarılı gayrimenkul danışmanlığının ortak özellikleri disiplinli çalışma ve azim. Gayrimenkul danışmanlığı portföy toplamak üzerine kurulu olduğu için düzenli olarak yetki alma görüşmeleri yapmak gerekiyor. Çevresi geniş olan kişiler ilk aşamada avantajlı olsa da, bir müddet sonra tanımadıkları kişilerden de portföy oluşturarak işlerini büyütmeleri gerekiyor. Profesyonel gayrimenkul ofisleri, danışmanlara başarı için bir yol haritası çiziyor. Bu yol haritasını pes etmeden uygulayanlar başarıya ulaşıyorlar.

Ne düşünüyorsunuz?

262 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Suluova İlçesi’nde Su Yasağı !

İnşaat Şirketleri Konuttan Çıkmaya Başladılar