in

Gayrimenkul Danışmanı Olmak

Gayrimenkul danışmanının temel özellikleri ve görevleri nelerdir ?

Gayrimenkul danışmanlığı bir girişimciliktir. Kendi işinizin sahibi olmak, işinizi sahiplenmek ve yönetmektir. Girişimci ruha sahip olmalı ve kendi işinizin patronu olma konusu ile ilgili istekli ve iddialı olmalısınız.

İletişim gücünüz, ikna kabiliyetiniz ve öz güveniniz yüksek, girişken bir yapınız olmalı. Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olabilmeniz için bu kabiliyetlere her zaman ihtiyacınız olacaktır.

İnsanlarla sürekli iletişimde olmaktan, yeni insanlarla tanışmak ve onlara yardım etmekten zevk alabiliyor olmalısınız. Başarılı gayrimenkul danışmanları, zamanının önemli bölümünü etki çevresini genişleterek, yeni potansiyel müşteriler ile tanışarak geçirir.

İş ve çalışma disiplinine sahip olmalısınız. Gayrimenkul danışmanlığının serbest çalışma koşulları genelde yanlış anlaşılan bir konudur. Başarılı gayrimenkul danışmanları için serbest çalışmak, dönem dönem çalışmak anlamına gelmez. Belirli mesai saati ya da günü, zorunlulukları olmadan, kendi günlük/haftalık çalışma uygulamalarını oluşturarak, planlamasını yaparak, herhangi bir patron baskısı olmadan kendi çalışma disiplini ile yoğun çalışma temposunu, başarıya giden yolu oluşturmak demektir.

Eğitime ve gelişime açık olmalısınız. Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olabilmenizde, aldığınız sektörel eğitimler ile sürekli kendinizi geliştirebilmeniz ve eğitimlerinizi, kazanacağınız tecrübelerinizle birleştirerek müşterilerinize vereceğiniz hizmet kalitenizi yükseltebilmeniz önemli rol oynar.

Bu esas niteliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, gözden geçirmeniz gereken bir diğer önemli nokta da asgari maddi imkanlara sahip olup olmadığınızdır.

Gayrimenkul danışmanlığı aylık, sabit bir maaşla çalıştığınız bir meslek değildir. Kazancınız, yüksek oranlı prim paylaşımı üzerine kuruludur. Yaptığınız satışlardan yüksek oranda kazandığınız primler gelirlerinizi oluşturur. Gayrimenkul danışmanlığında ilk satışlarınızı yapmaya başlama sürenizi, kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber ortalama 3-6 ay olarak düşünebilirsiniz. Bu süreç, gerekli başlangıç eğitimlerini tamamlamak, portföylerinizi oluşturarak, ilk satışlarınızı yapmak ve kazanmaya başlamak için yeterli bir süredir. Ancak bu süre kişiden kişiye, işe uygunluk, çalışma disiplini gibi etkenlere bağlı olarak 1 ay gibi çok daha erken sürelerde olabilir ya da daha uzun da sürebilir. Bu tamamıyla sizin performansınıza, disiplinli bir biçimde, işe hızlı ve yoğun bir giriş yapabilmenize ve temponuzu sürdürebilmenize bağlıdır. Bu nedenlerle ilk satışlarınızı yapmaya başlayana kadar sabit bir maaş geliriniz olmayacağından, bu süreçte geçiminizi sağlamak konusu ile ilgili maddi yeterliliğiniz olması, geçim konusu ile ilgili sorun yaşamayacak olmanız önemlidir.

Gayrimenkul danışmanlığında başlangıç eğitim ücreti, portföyleriniz için pazarlama giderleri ofis aylık masa ücreti gibi yatırım giderleri vardır. Farklı sektörlerde kendi işinizi kurmanızın maliyetleri ile kıyasladığınızda, gayrimenkul danışmanlığının yatırım giderleri oldukça cüzi rakamlardır. Yine ilk satışlarınızı yapana kadar, bu cüzi giderleri karşılamakta sorun yaşamayacak olmanızda önemlidir. Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olarak, satışlarınızı yapmaya başladıktan sonra bu giderler esasen sizin için bir sorun oluşturmayacaktır.

Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olduğunuzda, bu meslekte kazanç potansiyelinizin çok yüksek olduğu, yüksek kazancının yanısıra kendi işinizin patronu olacağınız ve mutlu olduğunuz mesleği yapacağınız unutulmamalıdır. Gayrimenkul danışmanlığı, etkin olunduğunda maddi/manevi getirisi yüksek, en hoş, en eğlenerek çalışabileceğiniz mesleklerin başında gelen, kendi girişiminiz, kendi işinizdir.

Gayrimenkul danışmanın görevleri nelerdir ?

Gayrimenkul danışmanı kendisine getirilen sözleşmeli ya da sözleşmesiz gayrimenkullerin pazarlama satış ve takip işlemlerini yapar.

Gayrimenkul danışmanları satış veya kiralama prosedürü gerçekleştiğinde yalnız verdikleri bu hizmetlerini faturalandırabilirler. Bu prosedür maalesef yalnızca emlak sektörüne ait özel bir durumdur. Gayrimenkul danışmanının bu işlemler hakkında harcadığı şahsi zaman dikkate alındığında, süreci tamamlayabilmek adına enerji ve zaman harcar. Bu hizmet modeli aslında son derece zor ve maliyetlidir. Motivasyonun yüksek olmasının alıcı veya satıcıya büyük bir avantaj sağlayacağını unutmamak gerekir.

Gayrimenkul danışmanı neler yapar ?

Gayrimenkul danışmanı bölgede araştırma yapar ya da bölge ile ilgili bilgi toplar.

Gayrimenkul fiyatının piyasa koşullarında belirlenmesine yardım eder.

Gayrimenkul danışmanı günün her saati ulaşılabilir olur.

Gayrimenkul alıcısı ve satıcısı arasında doğması muhtemel sorunları öngörerek problem oluşmasını engeller. Sorun oluşması durumunda her iki taraf için de çözüm ve tavsiyeler sunar. Alış-verişin güvenilir bir biçimde tamamlanmasını sağlar.

Ne düşünüyorsunuz?

150 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

IMF’den “Kamu Yatırımı” Vurgusu

Sanayiciler ve Değerleme Şirketleri Karşı Karşıya