in

Gayrimenkul Değerleme Nedir ? Nasıl Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olunur ?

Gayrimenkul Türlerinde Sık Rastlanan Terimler

Gayrimenkul değerleme kavramı 2000’li yıllarla beraber hayatımızda yerini aldı. Gayrimenkul değerleme, bilhassa konut kredileri ile ipotekli konut alım satımlarında önemli bir yere sahip olması sebebiyle son dönemlerde daha fazla telaffuz edilir oldu. Bu alanda faaliyet gösteren gayrimenkul değerleme uzmanlığı da bu gelişimin doğal sonucu olarak geleceğin ve günümüzün en önemli meslekleri arasında hızla yerini aldı.

Gayrimenkul Değerleme Nedir ?

Gayrimenkul değerleme, bir taşınmazın emlak değerinin tespit edilmesini ihtiva eden işlemlerin tümüdür. Belirli kriter, etik kurallar ve nesnel ölçütlere göre gerçekleşen ve bir gayrimenkulün değerini gösteren prosedüre gayrimenkul değerleme deniyor. Bir diğer deyişle, söz konusu gayrimenkulün gerçek değerinin ortaya çıkarılmasında belirleyici role sahiptir. Gayrimenkul değerleme çoğunlukla konut kredisi başvuru işlemlerinde, ipotekli konut alımları vb işlerde kullanılıyor.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir ?

Gayrimenkul değerlemesi, Sermaye Piyasa Kurulu (SPK) listesinde adı geçen lisanslı gayrimenkul değerleme şirketleri ve bu alanda eğitim almış, lisans sahibi uzmanlar tarafından yapılabiliyor. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı gün geçtikçe kıymetlenen meslek kollarından biri haline gelmiştir.

Gayrimenkul değerleme uzmanları birçok gayrimenkulün (bina, ev, arsa, arazi, iş yeri vb.) değerini tespit etme ve raporlama yetkinliğine sahip kişilerdir. Gayrimenkul yatırımı, emlak satışı, konut kredisi ve ipotekli konut işlemleri için değerleme yapma lisansına sahiptirler.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı alanında lisanslı kişilerin önemli vasıflarından biri bağımsız olmalarıdır. Emlak değerinin yükseltilmesi, gayrimenkul alım satım prosedürlerinde aracılık gibi faaliyetleri kesinlikle yoktur. Bağımsız olmaları nedeniyle, gayrimenkuller ile ilgili hukuki davalarda bilirkişi olarak rol alabilirler.

Gayrimenkul Değerleme Lisansı Nasıl Alınır ?

Gayrimenkul değerleme lisansı müracaatı için dört yıllık üniversite mezunu olmak şartların başında geliyor. Bu noktada merak edilenlerden biri hangi bölümlerden mezun olmak gerektiği.. Yanıtı gayet net: Hangi bölüm olursa olsun, tek ölçüt dört yıllık bir üniversite olması.

Nasıl Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olunur ?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı yılda iki kez düzenleniyor. Bu sınavda başarıyı yakalayarak bu mesleği yürütmek isteyenler öncelikle ilgili kurslara katılım göstermeyi tercih ediyor. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı kursu hakkında internette yapacağınız ufak çaplı bir aramada yaşadığınız bölgeye yakın bir yer karşınıza gelecektir. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı kursu uygulamaları, uzman ve uzman yardımcısı adaylarını sınava hazırlamakta faydalı oluyor.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı Nedir ?

Gayrimenkul değerleme alanında aktif görev almak isteyenlerin gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı için müracaat yapması ve sonrasında sınavda başarı göstermesi önem taşıyor. Böylelikle lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olarak çalışmaya başlanabiliyor.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı Ne Zaman Yapılıyor ?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı yılda iki kez gerçekleştiriliyor. Sınavı düzenleyen kurum ise Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL). Sınav tarihleri, diğer yıllarda olduğu gibi, SPK’ya ait sosyal medya hesapları üzerinden ve resmi web sitesinden takip edilebiliyor.

Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı Nedir ?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı’nda başarı gösterenlerin uzman olarak çalışabilmeleri için üç yıl mesleki tecrübeye sahip olmaları gerekiyor. Mesleki deneyim süresi yetersiz olan kişiler, eksik sürelerini tamamlayabilmek için gayrimenkul değerleme şirketlerinde “gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı” unvanı ile tam zamanlı görev alabiliyor.

Gayrimenkul Değerleme Şirketleri Listesine Nasıl Ulaşılır ?

Bir gayrimenkulün, gayrimenkule bağlı hak ve faydaların ya da bir gayrimenkul projesinin belli bir tarihe ait değerini; gayrimenkulün pazar ve çevre koşullarını, niteliği, analiz edilerek değerleme standartlarına göre bağımsız ve tarafsız biçimde, yazılı olarak raporlayabilecek değerleme uzmanları kadrosuyla sektörde faaliyet gösteren firmalara “gayrimenkul değerleme şirketleri” deniliyor.

Gayrimenkul değerleme şirketleri kendi aralarında 3’e ayrılıyor. Bu sınıflandırmayı hangi kurumdan lisans sahibi oldukları belirliyor. Gayrimenkul değerleme şirketleri, BDDK ve SPK lisanslı olanlar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) lisanslı olanlar, SPK lisanslı olanlar diye 3 ayrı başlıkta listeleniyor. Gayrimenkul değerleme şirketleri tam ve güncel listesine ulaşmak için SPK internet sitesine giriş yapılabilir.

Gayrimenkul Değerleme Raporu Nedir ?

Belirli bir taşınmazın veya taşınmaza bağlı hakkın, herhangi bir zaman dilimi içindeki değerinin, bilimsel metotlar kullanılarak değerinin takdir edildiği ve değeri etkileyen tüm faktörlerin değerleme uzmanları tarafından analizini içeren rapora gayrimenkul değerleme raporu denir.

Gayrimenkul değerleme raporu hazırlanırken üç farklı yöntem kullanılabiliyor. Bu yöntemler emsal karşılaştırma, maliyet yaklaşımı ve gelir indirgeme yöntemi. Bir gayrimenkule ait değerleme raporunda üç yöntemden herhangi biri uygulanıyor.

Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi Nedir ?

Gayrimenkulün brüt alanı esas alınarak gayrimenkul tiplerine göre en düşük ve en yüksek fiyat aralıkları her yıl belirlenerek Resmi Gazete’de yayımlanıyor.

Değerleme Uzmanları Tarafından İncelenen Gayrimenkullerin Türleri Hangileri ?

Gayrimenkul değerleme uzmanlarının değerlemesini yaparak raporunu hazırladıkları gayrimenkul türlerini, kısa açıklamaları ile maddede listeledik.

Gayrimenkul Türlerinde Sık Rastlanan Terimler

Konut: İnsanların barınma ihtiyaçlarına yönelik olarak kullandıkları birçok mekanı kapsar. Bir meskene ev denilmesi için en önemli gereklilik de barınma amaçlı olması. Konut çeşitlerine örneğin apartman dairesi (katta bağımsız bölüm), villa, rezidans verilebilir.

Tarımsal Gayrimenkul: Adından da anlaşılacağı gibi tarım amaçlı kullanılan, bunun yanı sıra sahibine gelir sağlayan gayrimenkul türüdür. Arsa, arazi, tarla gibi. Değerlemesi yapılırken istihdam sağlamasından arazinin verimliliğine, şeklinden konumuna birçok etken devreye girer.

Ticari Gayrimenkul: Ticaret faaliyetleri amacıyla kullanılan, alınıp satılabilen taşınmaz türüdür. Mesken olmayan yalnız ticari kazanç elde etmeye yarayan gayrimenkullerdir. Ofis binaları, ofisler, otel binaları, alışveriş merkezi binaları, mağaza ve dükkanlar ticari gayrimenkul olarak değerlendirilir.

Endüstriyel Gayrimenkul: Endüstriyel üretimin hayata geçirildiği geniş kapsamlı gayrimenkulleri içermektedir. Fabrikalar, üretim tesisleri, imalathaneler gibi sınai amaçlı kullanılan taşınmazlardır. Bu tip gayrimenkullerin değerlemesi de özel bir uzmanlık ihtiyacını beraberinde getirmektedir.

Özel Amaçlı Gayrimenkul: Çoğunlukla özel bir alanda kullanım için tahsis edilen gayrimenkulleri içermektedir. Okullar, ibadet alanları, hastaneler, hatta golf alanları gibi örnekler verilebilir. Gayrimenkul piyasasında sık el değiştirmedikleri için değerlemesi pek basit olmayan gayrimenkuller şeklinde de bilinir.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

8. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi

Google, Ofiste Çalışma Planı İçin Pilot Uygulama Yapacak