in

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi̇ Nasıl Hazırlanır ?

Bu sözleşmeyi yapmadan önce nelere dikkat edilmelidir ?

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ile, bir taraf gayrimenkulünü satmayı, diğer taraf ise o gayrimenkulü satın almayı taahhüt etmiş olur. Eğer siz de bir taşınmazı ileride satın almak için bu sözleşmeyi yapmayı düşünüyor ya da yapmışsanız, sözleşmede satış sözleşmesi yapmak için belirlenen tarih geldiğinde, ilgili gayrimenkulün satışını talep edebileceğinizi bilmelisiniz !

Gayrimenkul satış sözleşmesi yapılmasının nedeni genelde kişilerin sözleşmenin yapıldığı tarihte taşınmazı satın alma imkanına sahip olmamasıdır.

Peki bu sözleşmeyi yapmadan önce nelere dikkat edilmeli ?

Taraflar sözleşme yapma ehliyetine sahip olmalı.

Sözleşme yapıldığında iki taraf da borç altına girdiği için ayırt etme gücüne sahip, reşit ve kısıtlı olmayan bireyler olmalı. Kısıtlı olan ya da ergin olmayan kişilerin, taşınmaz satış vaadi sözleşmesini yalnız kanuni temsilcileri vasıtasıyla yapabildiğini unutmayın.

Ayrıca sözleşmede, bir taraf gayrimenkulünü satma diğer taraf da satın alma yönünde iradelerini açıkça ortaya koymuş olmalıdır. Bir taraf satın almayı taahhüt etmişken diğer tarafın taahhüdünün ne olduğu belli değilse sözleşmeniz, gayrimenkul satış sözleşmesi olarak kabul edilmeyecektir !

Taşınmazın Durumu Açıkça Belirtilmeli

Hak kaybına uğramamak için Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi yapılırken, taşınmazın tapuya kayıtlı olduğundan emin olun zira tapusuz taşınmazlar için gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi düzenlenemez.

Ayrıca sözleşmenizin geçersiz olmaması için, sözleşmenizde, satışı vaad edilen gayrimenkul ve bedeli açıkça belirtilmiş olmalıdır.

Taşınmazın Cinsi

Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesinin konusu, yalnızca taşınmaz mülkiyetine konu oluşturan ve kanunda sayılan, araziler, tapu kütüğünde ayrı sayfada kaydedilen bağımsız ve sürekli haklar ve kat mülkiyeti kütüğüne kayıtlı bağımsız bölümler olabilir. Sözleşme yaparken taşınmazın bunlardan biri olup olmadığına dikkat edin.

Noter Onayı

Taşınmaz Satış Vaadi sözleşmesini resmi şekilde yapmalısınız, yoksa sözleşmeniz gayrimenkulün devrine dair işlemler yönünden geçersiz olur ve bağlayıcılığı kalmaz.

Ayrıca Noter tarafından “onaylama” şeklinde yapılan sözleşmeler de geçerli kabul edilmez, bu nedenle taşınmaz satış vaadi sözleşmesini noter tarafından düzenlenmiş şekilde oluşturulması gerektiğine dikkat edin !

Tapu Şerhi

Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi ile taşınmazın sahibi olmazsınız. Yalnızca ileride satış sözleşmesi yapmayı talep etme hakkına sahip olursunuz, bu yüzden sözleşmenizin hükümleri yalnızca sözleşme yaptığınız kişi ile sizin aranızda geçerlidir.

Ancak bu hakkınızın etkisini güçlendirebilir ve hakkınızı diğer kişilere de ileri sürebilecek hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Tapu şerhi işlemi yaparak…

Bu prosedürü yaptığınızda örnek olarak taşınmaz diğer bir şahsa satılmış olsa bile, hakkınızı, gayrimenkulü satın alan şahsa karşı ileri sürebilecek, taşınmazın kendinize satışını isteyebileceksiniz.

Satmayı Vaad Eden Taraf Taşınmazın Sahibi Olmayabilir

Önemli olan taşınmazın satışının gerçekleşeceği tarihte taşınmazın sahibi olmasıdır.

Hakkınızı sağlama almak istiyorsanız sözleşmeyi yaparken sözleşmeyi yaptığınız kişinin taşınmazın maliki olup olmadığını tapudan kontrol etmelisiniz.

Gayrimenkul satış sözleşmesi konusu ile ilgili hak kaybına uğramamak adına, gayrimenkul hukukunda hizmet veren bir avukattan yardım almanız lehinize olacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

241 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarihi Av Köşkü Satışa Çıkarıldı

Birçok Şehir Yeniden Kapanabilir !