in

Gayrimenkul Sektöründe Pazar Değeri Ne Demek ?

Gayrimenkul pazar değeri koşulları nelerdir ?

Gayrimenkul piyasasında, değerleme öğeleri içerisinde değerlendirilebilecek birçok kavram bulunmaktadır. Doğru şartlarda ve doğru piyasa koşullarında yapılacak değerlemenin hem satıcı hem de alıcı tarafından son derece tatmin edici sonuçları olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda gayrimenkul pazar değeri kavramını da iyi bilmek, bu kavramın gerektirdiği öğeleri tam anlamıyla çözerek bir değerleme aşaması geçirmek çok önemlidir.

Gayrimenkul pazar değeri genel olarak bir mülkün, klasmanına uygun bir şekilde pazarlamasının yapılmasının sonrasında birbirinden bağımsız bir alıcı ve bir satıcı arasında herhangi bir zorlama, etkileme vb. durumlar olmadan belirli bir tarihte kaydedilmiş mülkiyet haklarının el değiştirmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu el değiştirme sürecinde her şey hukuka uygun, tarafların birbirine karşı iyi niyetli oldukları bir anlaşma meydana gelir.

Ortaya çıkarılan pazar değeri tahmini, profesyonel yollarla profesyonel boyutlarda yapılmalıdır. Bunun için piyasadaki değerleme uzmanlarından yardım alınması son derece doğru bir karardır. Uzmanlar, gayrimenkul değerleme kısmında gereken birçok değerleme sürecini profesyonel olarak analiz edip ilgili tarafa kusursuz bir rapor sunarlar.

Farklı ülkelerde makul pazar değeri olarak da karşımıza çıkabilecek olan bu kavram, yasal bir terim olarak taşınmaz mülkiyeti kapsamında temsil fiyatının belirlenmesinde daha uzun vakitli süreçlerin ihtiyaç duyulmasından dolayı da önemlidir. Çünkü diğer birçok mal ve hizmete göre gayrimenkul piyasasında çok daha uzun süreli teşhir zamanları vardır. Bu nedenle bu kavramın doğru bir nihayete ulaştırılması için profesyonel olarak hizmet veren gayrimenkul değerleme uzmanına ihtiyaç duyulabilmektedir.

GAYRİMENKUL PAZAR DEĞERİ KOŞULLARI NELERDİR ?

Gayrimenkul pazar değeri koşulları doğru olarak belirlendiğinde, hem alıcı taraf için hem de satıcı taraf için en uygun şartlar belirlenmiş olmaktadır. Mantıklı hareket edilmesine imkan tanıyan bu pazar değeri sonucu, her iki tarafın da kendi aralarındaki gayrimenkul işiyle ilgili tam bilgi sahibi olabilmelerini ve bu alım-satım işinden en yararlı olacak şekilde faydalanmalarını da sağlamaktadır.

Bu anlaşma neticesinde yapılacak ödemeler, iki tarafın da ortak paydada buluştuğu ve genel piyasa koşullarına uygun olan bir meblağda olup o dönemdeki piyasanın faiz oranları dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Tercihe göre nakit ve nakit benzeri ödemeler şeklinde süreç tamamlanmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

225 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

SPK Lisanslı Kuruluşların Değerlemedeki Önemi Nedir ?

Tasfiye Edilen 21 Şirketten Bazıları Devredilecek !