in

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul sertifikası, gayrimenkul projelerine bireysel ve kurumsal yatırımcıların SPK denetimleriyle ortak olmalarını sağlayacak bir yatırım aracıdır.

gayrimenkul-sertifikası-voorgo

Bu sayede ufak yatırımcıya büyük projelere yatırım yapma, ortak olma fırsatı takdim edilecektir. Yani, gayrimenkul sertifikası ile pay alım tekniğiyle paranız kadar yatırım yapma fırsatı bulacaksınız.

Gayrimenkul sertifikası Türkiye’de ilk defa TOKİ ve Makro işbirliğiyle Park Mavera 3 projesiyle uygulanacak. Topraktan yatırıma ortak olmak isteyen her gelir grubundan yatırımcılar dilerse projenin teslimine kadar bekleyebilecek, dilerse yatırımını o anki borsa değerinden nakit paraya dönüştürebilecek. Proje ilerledikçe, bölgesel yatırımlar tamamlandıkça yatırımınız değerlendirecek.

Gayrimenkul sertifikası için Borsa İstanbul’da 29-31 Mart tarihleri arasında talep toplanmaya başlanacak. Elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası bulunan yatırımcılar sertifikaları karşılığında diledikleri gayrimenkul ya da iş yerinin sahibi olabilecek. Elinde yeterince sertifikası olmayan ya da mülk talep etmeyen yatırımcılar ise; sertifikalarına konu olan yerlerinin ihraççı tarafından piyasa koşullarında satılmasından sağlanacak satış tutarının sertifikaları oranında kendilerine dağıtılmasını tercih edebilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

411 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

kiracı-hakları-voorgo

Borçlar Kanunu’na Göre Kiracı Hakları Nelerdir?