in ,

Gayrimenkul Teslimlerinde KDV Oranı

Sıfır veya ikinci el fark etmeksizin bir dairenin satışında KDV nasıl tespit edilir ?

Şirket aktifine kayıtlı ikinci el konut satışında KDV oranını tespit ederken de inşaatın lüks ve 1.sınıf olmasına ve arsa birim m² vergi değerine bakmak gerekiyor mu ? Sıfır veya ikinci el fark etmeksizin bir dairenin satışında KDV nasıl tespit edilir ?

GAYRİMENKUL TESLİMLERİNDE KDV ORANI

Yapı ruhsatı 01/01/2013 tarihinden önce alınan konutların tesliminde 150 m² ’nin altındakiler için %1 nispet uygulanır.

Yapı ruhsatı 01/01/2017 tarihinden sonra alınan konutların tesliminde;

Büyükşehir Belediyelerindeki lüks ya da Birinci Sınıf İnşaatların Net alanı 150 m² ’ye kadar olan konutların tesliminde; binanın üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesine istinaden tespit edilen arsa birim m² vergi değeri; Bin Türk Lirası ile iki bin Türk Lirası (iki bin Türk Lirası dahil) arasında olan konutların tesliminde %8, İki bin Türk Lirasının üzerinde olan konutların tesliminde %18,

Büyükşehir dışındaki illerde; inşaat sınıfı ne olursa olsun 150 m² ’ye kadar olan konutlarda uygulanacak KDV oranı %1’dir.

Büyükşehirlerde 150 m² ’ye kadar olan konutların inşaat kalitesi Lüks ya da Birinci sınıf OLMAYANLAR için uygulanacak KDV oranı %1’dir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KDV ORANI

16/05/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi ile ilgili Kanun (Kentsel dönüşüm Kanunu) kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerdeki konutların teslimlerinde KDV % 1 olacaktır.

NET ALANI 150 m² ’DEN BÜYÜK KONUTLAR VE BÜYÜKLÜĞÜNE BAKILMAKSIZIN TÜM İŞYERİ TESLİMLERİNDE UYGULANACAK KDV ORANI %18 OLARAK UYGULANIR.

Gayrimenkul satışından elde dilen kazancının yarısı KVK 5. maddesindeki şartlar var ise istisna edilir. Ayrıca ; KDVK nun 17. maddesindeki koşullar varsa KDV hesaplanmaz.


Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Voorgo veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgiler diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Ne düşünüyorsunuz?

119 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Deprem Haftası’nda Dask’tan Önemli Hatırlatma !

Rüşvet Operasyonunda 6 Kişi Tutuklandı !