in

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Nedir ?

GYO’ lar nasıl çalışır ? Neden uzun vadeli yatırım olarak tercih edilir ?

Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) nedir ?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ; gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapan özel bir sermaye piyasası kurumudur.

GYO’ lar apartman, baz istasyonları, veri merkezleri, otel, tıbbi tesisler, ofisler, perakende merkezleri ve depolar dahil olmak suretiyle birçok gayrimenkul türüne yatırım yapar.

Yatırım fonlarından modellenen GYO’ lar, birden fazla yatırımcının sermayesini bir araya getirir. Böylece bireysel yatırımcılar herhangi bir mülkü satın almak, finanse etmek ya da yönetmek zorunda kalmadan gayrimenkul yatırımlarından temettü elde edebilirler. GYO’ lar yatırımcılar için istikrarlı bir gelir akışı yaratırken genel olarak çok büyük getiriler sunmaz. Birçok GYO, hisse senetleri gibi halka açık olarak işlem görmektedir. Bu da fiziksel gayrimenkul yatırımlarının aksine GYO’ ları son derece likit hale getirir.

GYO’ lar nasıl çalışır ?

GYO portföyündeki mülkler arasında apartmanlar, sağlık tesisleri, oteller, veri merkezleri, altyapı – fiber kablolar, baz istasyonları, enerji boru hatları, ofis binaları, perakende satış merkezleri ve depolar yer alabilir. Genel olarak GYO’ lar belirli bir gayrimenkul sektöründe uzmanlaşmıştır. Bununla beraber, bazı GYO portföyleri çeşitlendirilerek kişiselleştirilebilir. Örneğin, bir GYO portföyünde hem apartman hem de otel mülkü bulunabilir.

Birçok GYO halka açık menkul kıymet borsalarında işlem görmektedir ve yatırımcılar işlem zamanı süresince hisse senedi gibi alım/satım prosedürü yapabilirler. GYO’ lar tipik olarak yüksek hacimli işleme sahiptir ve likit yatırım araçları olarak kabul edilirler.

Sermaye Piyasası Kurulu, GYO’ ların işleyişini şöyle açıklamıştır:

GYO’ nun amacı, getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine yatırım yapmak, portföyündeki gayrimenkullerden, gayrimenkul alım ve satım kazancı ve kira geliri elde etmektir. Gayrimenkul yatırım ortaklığı, portföyündeki gayrimenkullerin alım ve satımından kar sağlar ve yıl sonunda bu karı ortaklarına temettü olarak dağıtabilir. Böylece gayrimenkul gelirini ortaklarına aktarabilmektedir. Gayrimenkul yatırım ortaklığının paylarını satın alarak ortak olan bir yatırımcı, yüksek getirili gayrimenkullerin gelirlerinden dolaylı olarak faydalanmış olmaktadır. Yatırımcılar gayrimenkul yatırım ortaklıklarının temettülerine ortak olmanın yanında bu ortaklıkların paylarının borsada oluşan olası fiyat artışlarından da faydalanma imkanına sahiptirler. GYO sisteminde, likiditesi daha düşük olan gayrimenkulün kendisinden ziyade, ona yatırım yapan bir şirketin paylarının satın alınması, gayrimenkul yatırımının likidite edilmesi problemini ortadan kaldırmaktadır.

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, yalnızca gayrimenkule dayalı portföyün işletilmesi kapsamında faaliyet gösterebilirler. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları aktiflerinde makine ve ekipman bulunduramaz, inşaat işlerini kendileri üstlenemez, proje yürütemezler. Yalnızca inşaatını diğer şirketlerin gerçekleştirdiği projelere finansman sağlayabilirler. Şirketin mevcut faaliyetlerini gayrimenkul yatırım ortaklıklarının faaliyetleri ile değiştirmesi koşuluyla gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşmesi mümkün olabilir.

 

GYO Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Gayrimenkul yatırım ortaklığı paylarına yatırım yapmak için borsada işlem yapan bir yatırım kuruluşuna talimat verilmesinin yeterli olacağı SPK’ da da ifade edilmiştir. Bununla beraber, gayrimenkul yatırım ortaklığına birincil piyasada da yatırım yapılabilir.

GYO yatırımı ile birlikte yatırımcılara birçok hak tanınır. Bunlar;

» Ortaklığın elde ettiği kardan, kar dağıtımı yapılması durumunda, payına düşen   kısmını alma hakkı,
» Ortaklığın tasfiyesi durumunda tasfiye payı hakkı,
» Ortaklığın kendi kaynaklarından yapacağı sermaye artırımı sebebiyle çıkaracağı    payları bedelsiz olarak alma hakkı,
» Ortaklığın sermaye artırımında yeni payları edinmede öncelik hakkı,
» Genel kurul toplantılarına katılma, konuşma ve tavsiyede bulunma hakkı,
» Genel kurul toplantılarında oy kullanma hakkı,
» Ortaklığın faaliyetleri ve hesapları ile ilgili bilgi alma, inceleme ve denetleme hakkı.

GYO Yatırımının Avantajları ve Dezavantajları

GYO’ ların Artıları;

» Rekabetçi ve uzun vadeli performans
» Riske uygun, istikrarlı temettü gelirleri
» Likidite
» Şeffaflık
» Portföy Çeşitliliği

GYO’ lar yatırım portföyünde önemli bir rol oynayabilirler. Bunun sebebi ise kuvvetli, istikrarlı bir temettü ve uzun vadeli sermaye değerlemesi potansiyeli sunabilmeleridir. Bununla beraber, bütün yatırımlarda olduğu gibi GYO’ ların da avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantaj kısmında, ilk olarak GYO’ ların basitçe alınıp satılabilmesini söyleyebiliriz. Çünkü GYO’ lar çoğu borsada işlem görürler. Performans açısından GYO’ lar, riske göre dengelenmiş cazip getiriler ve istikrarlı nakit akışı sunarlar. Ek olarak, bir gayrimenkul varlığı yatırımcıların portföyleri için çeşitlilik konusunda son derece iyi bir tercih olabilir. GYO’ lar çeşitlilik ve temettü gelirleri açısından avantajlı olduğu için portföylerde genelde tercih edilen yatırımlardır.

GYO’ ların Eksileri;

» Yavaş büyüme
» Temettü vergilendirilmesi
» Piyasa riski
» Yüksek işlem ücreti potansiyeli

GYO’ lar getiri bakımından fazla imkan sunmaz. Bununla beraber bazı GYO temettülerinin vergilendirilmesi ve yüksek işlem ücretlerine sahip olması da sıralanabilir.

GYO’ lar neden uzun vadeli yatırım olarak tercih edilir ?

GYO’ ların uzun vadeli yatırımcıların portföyünde bulunması için birkaç neden yer alıyor. Öncelikle yatırıma yeni başlayanlar için GYO’ lar güvenilir ve büyüyen bir gelir kaynağı olarak tercih nedenidir. İyi yönetilen GYO’ lardan genel olarak istikrarlı ve genel olarak tatmin edici bir kar elde edilir. Bu özelliği sebebiyle uzun vadeli yatırımlarda sık sık tercih edilirler. Bununla beraber, portföy çeşitlendirme konusu ile ilgili son derece avantajlıdır.

Bist100 GYO 1 yıllık performans grafiği

Son 1 yılda en iyi performans gösteren GYO’ lar sırasıyla REYSAŞ GMYO (RYGYO), TSKB GMYO (TSGYO) ve HALK GMYO (HLGYO).

REYSAŞ Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (RYGYO): Reysaş Lojistik ve Taşımacılık Tic.A.Ş.’nin iştiraki olarak 2008 yılında kurulmuş ve 2010 yılında halka açılmıştır. Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Türkiye’ de depoculuk alanında açığı görerek Türkiye’nin depocusu olarak kurulmuş ve bir ilke imza atarak Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları arasında ilk defa tahvil ihraç eden şirket olmuştur.

TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (TSGYO): Gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine yatırım yapan bir portföy yönetim şirketi olarak 2006 yılının başında kuruldu. Ortaklarına yüksek getiri sağlamak adına karlı bir gayrimenkul portföyü oluşturmayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. TSKB GYO’ nun ödenmiş sermayesi yıllar içinde yapılan nakdi artışlarla 2018 yıl sonu itibariyle 300.000.000 TL’ye yükseltilmiş olup, 115.000.000 TL tutarındaki paylar TSGYO sembolü ile Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

HALK Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (HLGYO): Türkiye ekonomisi için değer yaratmak, gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine dayalı haklara yatırım yapmak, gayrimenkul piyasasındaki değişime, ilerlemeye ivme kazandırmak, dünya standartlarında projelere imza atmak ve sektörün önde gelen güvenilir firmalarından biri olmak adına 18.10.2010 tarihinde faaliyete geçmiştir. Şubat 2013 tarihinde halka arz olmuştur.

BİST100′ de İşlem Gören GYO’ lar

Gayrimenkul yatırım Ortaklığı şirketleri

› ATAKULE GMYO (AGYO)
› AKFEN GMYO (AKFGY)
› AKMERKEZ GMYO (AKMGY)
› AKİŞ GMYO (AKSGY)
› ALARKO GMYO (ALGYO)
› ATA GMYO (ATAGY)
› AVRASYA GMYO (AVGYO)
› DOĞUŞ GMYO (DGGYO)
› DENİZ GMYO (DZGYO)
› EMLAK KONUT GMYO (EKGYO)
› HALK GMYO (HLGYO)
› İDEALİST GMYO (IDGYO)
› İŞ GMYO (ISGYO)
› KİLER GMYO (KLGYO)
› KÖRFEZ GMYO (KRGYO)
› MARTI GMYO (MRGYO)
› MISTRAL GMYO (MSGYO)
› NUROL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (NUGYO)
› ÖZDERİCİ GMYO (OZGYO)
› ÖZAK GMYO (OZKGY)
› PANORA GYO (PAGYO)
› PERA GMYO (PEGYO)
› PEKER GMYO (PEKGY)
› REYSAŞ GMYO (RYGYO)
› SİNPAŞ GMYO (SNGYO)
› SERVET GMYO (SRVGY)
› TREND GMYO (TDGYO)
› TORUNLAR GMYO (TRGYO)
› TSKB GMYO (TSGYO)
› VAKIF GMYO (VKGYO)
› YENİ GİMAT (YGGYO)
› YEŞİL GMYO (YGYO)
› YAPI KREDİ KORAY GMYO (YKGYO)

Ne düşünüyorsunuz?

350 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Satışlar 5’e Katlandı !

TOKİ Deprem Konutlarının Geri Ödeme Fiyatları Açıklandı !