in

Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Kaçınılması Gereken Hatalar !

Hem dünya çapında hem de ülkemizde gayrimenkul yatırımı son derece tanınmış ve güvenilir bir yatırım aracı olarak görülüyor. Fakat yatırımlar doğaları gereği riskli olabiliyor. Gayrimenkul de çeşitli riskler barındıran bir yatırım aracı.

Gayrimenkul yatırımı, her ne kadar düşük riskli kabul edilse de çeşitli hatalar sonucunda pişmanlıklara, büyük kayıplara neden olabilir. Bu hataları daha önceden bilmek ise yatırımcıyı ciddi anlamda kurtarabilir.

Gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız, bunun göründüğü kadar basit olmadığını bilmelisiniz. Hiçbir şey dışarıdan göründüğü kadar çekici veya basit değil. Yatırım yaparken fazla işiniz ve dikkat etmeniz gereken çok fazla faktör olacak. Eğer kafanızda soru işaretleri varsa, yeni bir yatırımcıysanız bir yatırım danışmanıyla çalışmayı düşünebilirsiniz. Bununla beraber yatırım hedeflerinizi ve planınızı saptamadan yola çıkmamaya özen gösterin.

Peki, gayrimenkul yatırımı yaparken kaçınılması gereken hatalar nelerdir ? 

1.Piyasadan Haberdar Olmamak

Gayrimenkul yatırımında piyasayı bilmek oldukça önemlidir. Gayrimenkul fiyatları, krediler, ipotek, faiz oranları gibi birçok husus dikkate alınmalıdır. Eğer mali konularda kendinize çok fazla güvenmiyorsanız bir finansal danışmandan yardım alabilirsiniz.

2.Yasaları Bilmemek

Yatırım yapmak dilediğiniz bölgede bulunan kuralları ve uygulanan yasaları bilmeniz gerekir. İmar yasaları, konut sahibi/kiracı düzenlemeleri gibi bazı önemli etkenleri göz önünde bulundurmalı ve öğrenmelisiniz. Yasaları bilmeden prosedür yaparsanız ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

3.Sayısal Bilgileri Kullanmamak

DiversyFund’un Kurucu ortağı Alan Lewis, “Gayrimenkul yatırımı, diğer varlık sınıflarından daha çok milyoner yarattı. Fakat bilgisiz bir yatırımcının gayrimenkul yatırımı tehlike arz edebilir” demiştir. Bilgi sahibi olmanın önemi, her yatırım için geçerlidir. Gayrimenkul söz konusu olduğunda da bu durum değişmez. Eğer bir yatırımcının rakamlarla arası iyi değilse, emlak sektörünü bilmiyorsa hata yapma olasılığı yüksektir diyebiliriz.

İpotek ödemelerini, onarım maliyetlerini, sigortayı, vergileri, devam eden bakım maliyetlerini öğrenebilme ve mülkün bulunduğu yerin ihtiyaçlarını rakamlarla ifade edebilme yetisine sahip olmak gerekir. Bu bilgilerin yanısıra mülkün, muhitin gelecekte ne kadar değerleneceğini, bölgedeki kira oranlarını, satış rakamlarını iyice ezberlemek şart. Para kazanmak istiyorsanız rakamsal bilgilerle içli dışlı olmaya hazır olun.

4.Yatırımları Yalnız Yönetmek

Zamanı kısıtlı olan kişiler yatırım yapmaya başladıklarında genellikle problemler çıkar. Yatırım yapmak sıkı takip, çaba ve çalışma gerektirir. Eğer yatırımlarınıza ayıracak vaktiniz kısıtlıysa da mücadele etmelisiniz. Özellikle uzun vadeli yatırımlar çok ciddi disiplin gerektirir. Bunu yaparken yalnız olmak zorunda da değilsiniz. Sizinle beraber büyüyecek bir ekip yaratabilir ya da bir yatırım danışmanıyla çalışabilirsiniz. Başlangıçta yalnız olmamak sizin için daha karlı olacaktır.

5.Hedefe veya Plana Sahip Olmamak

Yatırımda başarının anahtarı hedef sahibi olmaktır. İster kısa vadeli ister uzun vadeli olsun, yatırımlarınızla hangi yönde gittiğinizi bilmelisiniz. Hedefsiz yatırımcılar genellikle zorluklarla karşılaşır ve yatırım planlarını değiştirmek zorunda kalır. Bu da maliyetli bir iştir. Gayrimenkul yatırımıyla ilgilenmek istiyorsanız hedeflerinizi belirleyerek yola çıkmalısınız. Sonrasında kararlı adımlar atmalı, hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı planlamalısınız. Uzun vadeli ve kısa vadeli hedeflerinizi programlayarak bir yatırım strateji oluşturmalısınız.

6.Gayrimenkulün Onarım ve Bakımına Dikkat Etmemek

Hiçbir mülk kusursuz değildir. Deneyimli yatırımcılar satın almayı düşündükleri mülkün herhangi bir bakım ve onarıma ihtiyacı olup olmadığını dikkate alır. Gayrimenkulün iyice analiz edilmesi de gerekir. Çünkü sürpriz masraflar çıkabilir. Yatırımınızı önemsiyorsanız, satın alacağınız mülkün sağlam ve bakımlı olmasına da önem vermeniz gerekir. Sonuçta her mülk belli bir zaman sonra bakım ve onarıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle özen göstermek gerekir.

7.Duyguların Esiri Olmak

Bazen bir konut görünce çok bağlanırız ve içimize sindiğini hissederiz. Fakat yatırım yaparken yalnızca duyguları hesaba katmak sizi zarara uğratabilir. Yanlış seçimler yaparsanız para kaybedersiniz. Objektif olmalı, iyi analiz etmeli ve duygularınızı yeri geldiği zaman bir kenara koyabilmelisiniz. Rakamlara ve objektif verilere dayanarak işlem yapın.

Ne düşünüyorsunuz?

214 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Karavan Park Projesi Hayata Geçiyor

Baz İstasyonlarının Ruhsatlandırılmasına Dair İmar Kanunu Değişikliği !