in

Gayrimenkulü Satmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Dalgaları Piyasalarda Gayrimenkul Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Dalgalı piyasalarda gayrimenkul satma ya da alma kararı vermeden önce güncel emlak endeks değerleri ve finansal koşulların gayrimenkullere olan etkilerinin bilinmesi gerektiğini söyleyen Gayrimenkul PR şirketi ‘gayrimenkuller doğru satış pozisyonunda olmalı’ açıklamasını yaptı.

Döviz kurlarına bağlı olarak inşaat maliyetlerinde ve ikinci el konut fiyatlarında dalgalı piyasa koşullarının olduğuna vurgu yapan gayrimenkul ekonomisi ve ileri düzeyde pazarlama alanında faaliyet gösteren Ankara merkezli Gayrimenkul PR şirketi, ‘gayrimenkulün fiyatı doğruysa ve ileri düzeyde pazarlanırsa ekonomik şartlardan bağımsız olarak her zaman satılabilir’ diyerek inşaat firmalarına ve mülk sahiplerine yönelik önemli bilgilendirmeler yaptı.

Gayrimenkulü Satmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Satma Sebebi

Mülk sahiplerinin gayrimenkulünü satmak için gerçek bir nedenleri olmalı.

Yüksek fiyata alıcı bulur mu ? anlayışıyla gayrimenkul satılamaz.

Başka bir ihtiyacını gidermek ya da farklı bir gayrimenkul almak için gayrimenkul satılıyorsa ihtiyaç net bir şekilde ortaya konulmalıdır.

Doğru Fiyatlandırma

Seri ilan sitelerine bakarak gayrimenkulün fiyatının belirlenmesi hata olur.

Çünkü; ilan sitelerindeki gayrimenkullerin çoğunun fiyatı emlak endeks değerlerinin ve güncel finansal göstergelere aykırıdır.

Özellikle ikinci el gayrimenkul fiyatları mülk sahipleri tarafından belirlendiği için, fiyatlar istikrarsız ve tüketicilerin satın alma motivasyonlarının dışındadır.

Bunun için gayrimenkul ekonomisi alanında faaliyet gösteren şirketlerden destek alınmalı. Bölgede satılmış ya da satılamamış gayrimenkuller konusu ile ilgili ikna edici bilgiler alınmalı.

Gayrimenkulünüz Doğru Temsil Edilmeli

Özellikle lüks gayrimenkullerin pazarlanması uzmanlık gerektiren ve sürecin doğru yönetilmesi gereken bir süreçtir.

Klasik emlakçıların pazarlama kabiliyetleri son derece düşük olduğu için mülk sahipleri alternatif pazarlama kanalları olan kuruluşlarla çalışmalı.

Gayrimenkulünüzü en iyi temsil edecek bir kuruluşla anlaşmanızda fayda var.

Gayrimenkul ekonomisini bilen kuruluşlarla çalışmanız alıcı açısından güven teşkil etmektedir.

Çünkü; bu kuruluşlar gayrimenkulünüzü satın almaya uygun müşterilere kolayca ulaşmaktadırlar.

Ayrıca, pazarlık süreci doğru yönetilmeli. Yanlış bir iletişim, satılabilecek bir gayrimenkulün elde kalmasını gerçek alıcıların kaçırılmasına yol açabilir.

İleri Düzeyde Pazarlama

İlanı girip brandayı asıp müşterinin aramasını bekleme yöntemi yeteri kadar sonuç veremeyebilir. Zaten tüm emlakçılar aynı yöntemi ve aynı şekilleri kullanıyorlar.

Burada yapılması gereken ileri düzeyde pazarlamadır. Advertorial yöntemiyle gayrimenkul geniş bir müşteri kitlesine ulaştırılır.

Sonuç olarak gayrimenkulün satılma süreci profesyonelce sonuçlandırılır.

Ne düşünüyorsunuz?

83 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Acele Kamulaştırma Kararına Mahkemeden Durdurma Kararı Çıktı

Bir Emlak İlanı Gayrimenkul Danışmanı Hakkında Ne Anlatır ?