in

Geomatik Mühendisi Nedir ?

Nasıl Geomatik Mühendisi Olunur ? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir ?

Geomatik Mühendisi Nedir ?

Geomatik mühendisi, diğer bir adı ile harita mühendisidir. Geomatik mühendisi inşaat ve maden aramalarında çalışır. Arazi yapılarını ölçen geomatik mühendisi haritalandırma işlemlerini de yapar.

Geomatik mühendisi tekrar yapılandırılacak olan arazilerin değerlendirilmesini sağlar. Buna bağlı olarak doğal ya da insan yapımı olan arazilerde araştırmalar yaparak yorumlama ve haritalandırma süreçlerini düzenlerler.

Günümüzde bilhassa inşaat ve maden arama endüstri sektöründe geomatik mühendisi görev alır. Geomatik mühendisleri arazilerin iş sahasında önemli çalışmalara imza atarlar. Ayrıca, tapu bilgilerine de dayanılarak kişilerin mülkleri için hukuki sınırların oluşturulması sağlanır. Bu nedenle hayatın içinde geomatik mühendislerine fazla ihtiyaç duyulur.

Geomatik Mühendisi Ne İş Yapar ?

Geomatik mühendislerinin görev tanımı son derece geniştir. Her alanda geomatik mühendislerine ihtiyaç duyulur. Bu kapsamda doğal ya da insan yapımı olan arazilerde çalışmalar yapılır. Arazilerin ölçümleri yapılırken tekrar yapılandırma ve haritalandırma gibi çalışmalara imza atılır. Bu çalışmalar bilhassa maden ocağı, taş ocağı, boru hattı ve havaalanı sahalarında gerçekleştirilir.

Geomatik Mühendisi Nasıl Olunur ?

Geomatik mühendislerinin belli bir eğitim alması gerekir. Buna göre üniversitelerin dört yıllık Geomatik Mühendisliği veya Harita Mühendisliği bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmaları gerekir. İyi bir geomatik mühendisinin planlama teknikleri geliştirme çözümleri son derece yaratıcı olmalı. Bilgi birikimi yüksek olan geomatik mühendisi ekip çalışmalarında da kendini gösterebilmeli.

Geomatik mühendisi, arazi etüt çalışmalarını dikkatli bir biçimde gerçekleştirmeli ve doğru raporlamalar yapabilmeli. Aynı zamanda geomatik mühendislerinin görselleştirme kabiliyeti yüksek ve etkin olması gereklidir. Zaman yönetimi konusu ile ilgili sorumluluk sahibi olan geomatik mühendisi yaptığı çalışmalarda etik değerler ve mesleki kavramlar üzerinde durabilmeli. Bilgi birikimi yüksek ve alanında etkin olan geomatik mühendisleri her zaman ilk önce tercih edilen isimler olmuşlardır.

Geomatik Mühendisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir ?

Geomatik diğer bir adı ile harita mühendislerinin mesleki anlamda görev ve sorumlulukları son derece yüksektir. Özellikle kamusal alanda yapılacak olan havaalanı, ulaşım sistemleri gibi alanlarda geomatik mühendisleri önemli görevler üstlenirler. Arazilerin programa elverişli olup olmadığını değerlendiren geomatik mühendisleri arazi etüdlerini de doğru teknolojiler kullanarak ölçerler.

Her zaman en doğru bilgiyi vermesi beklenen geomatik mühendisinin açık hava ile engebeli arazilerde çalışabilecek fiziksel yeterlilikte olmaları beklenir. Aynı zamanda geomatik mühendisleri arazi ölçüm belgelerini hukuki dayanaklara göre tutarlar. O yüzden de bu çalışmalar büyük bir hassasiyet ile doğruluktan ayrılmadan yapılmalıdır.

Geomatik mühendisi yaptığı çalışmaları ciddiye alarak en doğru bilgiyi sunmayı hedeflemelidir. Çeşitli teknolojik donanımları kullanan geomatik mühendisi etkili bir iletişim becerisine de sahip olabilmelidir. Kültürel seviyeleri de yüksek olan bu mühendisler arazi bulgularını mimar, mühendis ve proje yüklenicileri ile birlikte değerlendirirler. Petrol ve benzeri ürünlerin arama faaliyetleri esnasında gereken güvenlik önlemleri alınmalıdır. Aynı zamanda bu alanlar doğru işaretleme teknikleri ile işaretlenmelidir.

Ne düşünüyorsunuz?

349 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bakırköy Meydanı Genişliyor

Toprak Kaybı ve Arazi Bozulmalarının Hızlı Geliştiği Ovalar “Büyük Ova Koruma Alanı” Kapsamında