in

Giydirme Cephe Nedir ?

Giydirme Cephe Özellikleri Nelerdir ?

Giydirme cephe; çeşitli tarzdaki binalarda kullanılan bir bütünleştirme çalışmasıdır. Giydirme cephelerde binanın dış yüzü, ana ve ara taşıyıcı elemanlar ile işlevsel ve dayanıklı bir şekilde bir araya getirilir. Giydirme cephe sistemlerinde cam veya kompozit levha, alüminyum levha gibi metal levhalar ve diğer yapı malzemeleri kullanılır.

Giydirme cepheler daha fazla modern mimari çizgileri ihtiva eden yapılarda kullanılır. Giydirme cepheyi, çeşitli tasarımlar ile birlikte uygulanan bir montaj sistemi olarak görmek de mümkün olabilir.

Giydirme cephelerin tercih edilmesinde çeşitli etkenler rol oynar. Bu programlarla binalar estetik bir görünüm kazanırken güneş ışınları, yağmur, gürültü kirliliği ve diğer çevresel zararlardan da korunabilirler. Ayrıca giydirme cephe ile yapıların var olan şekil hataları da giderilebilir.

Giydirme Cephe Özellikleri

Bu sistemler hafif ve ince olmaları, hızlı şekilde uygulanır olmaları, bakımının kolay olması, temizliğinin kolay yapılıyor olması, estetik görünümleri, taşıma kolaylığı ile toz ve kir geçirmemesiyle bilinirler.

1900’lü yıllardan itibaren kullanıma başlanan giydirme cephe, 20. yüzyılın mimarisinde de önemli bir yere sahip hale gelmiştir. İlk olarak bir yapı malzemesi olarak pencerelerde kullanıma başlanan cam daha sonraları modern bir yapı malzemesi olarak cephenin tamamında kullanılarak, giydirme cephenin en çok tercih edilen ürünü haline gelmiştir.

Günümüzdeki İlk Giydirme Cephe Uygulaması

Strüktürel silikon giydirme cephe sisteminin temelini meydana getiren ilk uygulamalar, Pilkington firması tarafından “patch fitting” adı verilen elemanlar kullanılarak üretilmiştir. Giydirme cephe gelişim süreci de camların arkasındaki strüktürün daha hafif görünmesi veya mümkünse hiç fark edilmemesi için yapılacak çalışmaların başlamasıyla paralellik göstermiştir.

Türkiye’de Giydirme Cephe

Ülkemizde de birçok markalı ofis projesi, rezidans konut projelerinde giydirme cephe kullanılmaktadır. Dünyanın birçok büyük kentinde bulunan devasa yapılarda kullanılan giydirme cephe, konut sektöründe dünyada ikinci sırada bulunan Türkiye’de de batıyla paralel olarak kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de uygulama alanı son derece geniş olan giydirme cephe, gerek maliyeti, gerekse sağladığı avantajlarla tercih edilmektedir.

Türkiye’de Giydirme Cephe Tarihçesi

Giydirme cephe Türkiye’deki serüvenine ise ilk olarak 1959 yılında başlamıştır. İlk olarak Ankara’da yapılan Kızılay İş hanında kullanılırken, 1973-1979 yıllarında İstanbul’da hayata geçen Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü Binası etkin örnekler arasında gösterilmektedir. Giydirme cephe sistemi, şimdilerde birçok firma tarafından başarıyla uygulanan bir yapı malzemesi olmuştur.

Ne düşünüyorsunuz?

133 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Maliyetlerinde Yükseliş Devam Ediyor

Şık Ahşap Pencere Modelleri