in

Hakaret Eden Kiracı Evden Çıkarılabilir Mi ?

Kiracının hakaret etmesi tahliye sebebi midir ?

Evet kiracının hakaret etmesi tahliye sebebidir !

Kiracı, sözleşme süreci boyunca her hususta özen göstermek zorundadır. Ev sahibi veya komşularının, kişilik haklarına karşı bir eylemde bulunamaz.

Kiracının, mal sahibine tehdit ya da hakaret etmesi, özen sorumluluğunun ihlali anlamına gelir.

Özen ve kullanma borcuna aykırı davranmak, kira sözleşmesinin fesih edilme sebebidir ve bu durumda konutunuz ya da iş yerinizden kiracıyı tahliye edebilirsiniz.

Yargıtay’dan Emsal Karar

Yargıtay verdiği karar göre, konut sahibine hakaret ve tehdit eylemlerini tahliye sebebi saydı. İstanbul’da, kira artışında anlaşmazlığa düştüğü ev sahibinin evine oğullarıyla giden kiracı, ev sahibine hem hakaret hem de tehditte bulunması üzerine, ev sahibi, davasında, kiracılarının “tehdit, hakaret ve konut dokunulmazlığını ihlal” eylemlerinden mağdur olduğunu ve kira sözleşmesinin iptal edilerek evin tahliyesini talep etti.

Mahkeme, tehdit ve hakaret eylemi ile “kiralanan konutun kötü kullanımı” arasında bağlantı olmadığını gerekçe göstererek tahliye davasını reddetti.

Karar Yargıtay’da temyiz edildi. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, kiracı ve oğullarının tehdit, hakaret, konut dokunulmazlığını ihlal eylemlerini, ‘kiralanan konutun kötü kullanımı’ olarak niteledi.

Yargıtay mahkemenin aksi kararını bozdu ve kiracısının tahliyesine hükmetti.

Ne düşünüyorsunuz?

215 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Borcuna Karşılık Kiracının Eşyalarına El Koyulabilir Mi ?

Emlak Vergisi 2.Taksit Ödemeleri Başladı !