in

Hisseli Tapu Müstakil Tapuya Nasıl Çevrilir ?

Hisseli tapunun tek tapuya dönüştürülmesi istendiğinde nasıl bir yol izlenmesi gerekir?

Hisseli Tapu Müstakil Tapuya Nasıl Çevrilir ?

Tapu, gerçek ve tüzel kişilerin bir taşınmaz üzerinde sahipliklerini gösteren resmi bir evraktır. Bir ev, arsa ya da benzeri gayrimenkulün tek bir sahibi olabileceği gibi birden çok kişi bu gayrimenkule ortak da olabilirler. Bu durumda “hisseli tapu” ve “hisseli mülkiyet” söz konusudur.

Genellikle hisseli tapuya bir kimsenin ölümü üzerine geride miras bıraktığı gayrimenkulün, mirasçılarının bu taşınmazda “hisseli malik” olmaları sebebiyle rastlanır. Artık ölen kişinin yerine onun hukuken birden çok mirasçısı bu taşınmazda “hisseli tapuya” sahiptir.

İşte böyle durumlarda hisseli tapunun tek tapuya dönüştürülmesi istendiğinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği problemi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Yasal düzenlemelere göre birkaç seçenek mevcuttur.

Buna göre:

Taşınmazda hissesi bulunanların hepsi tüm hisselerini 3.şahsa satarak tapuda devir ederler. Bu durumda yeni malik tek tapuya sahip olur.

Taşınmazın hisseli malikleri kendi aralarında bir kimseye hisselerini satarak tapuda devir ederler ve keza tüm hisseleri satın alan hissedar bu taşınmazın tapu sahibi olur.

Ne düşünüyorsunuz?

247 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Başakşehir Belediyesi Konut İmarlı Arsa Satışı İçin İhaleye Çıkıyor

Harçlar Kanunu Genel Tebliği Yayımlandı