in

Hisseli Tapu Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler? Hisseli Arsa Satışı Nasıl Olur?

Hisseli tapu almak riskli mi, hisseli arsa satışı nasıl yapılır?

tapu-senedi-voorgo

Hisseli arsa satışı ve tapu satışı konusu en fazla dikkat edilmesi gereken hususların başında yer alırken hem satış esnasında hem de satıştan sonra mağdur olmamak için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunuyor.

Ülkemizde bulunan taşınmazların satış prosedürleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Yapılan işlemler tapu türü ile isimlendirilmekte olup tapunun çok sayıda şahsa ait olması halinde o tapuya hisseli tapu adı verilmektedir.

HİSSELİ TAPU SATIŞI NASIL YAPILIR?

Hisseli tapunun satışı için tarafların anlaşmaya varmasının yanı sıra bunun yanı sıra diğer ortakların da onayının alınması gerekir.
Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diğer hisse sahibi veya sahiplerinin onayının bulunmasıdır. Aksi takdirde hisse sahiplerinin satışa itiraz etme hakkı ortaya çıkar.

Hisseli tapu satışları için öncelik her zaman diğer hisse sahiplerine aittir. Hisse sahibi satışa sunulan hisseyi almak istemediği takdirde diğer kişilere satış hakkı doğmakta olup bu nedenden dolayı satışın iptal edilmesi riski ortaya çıkar.

HİSSELİ TAPU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Hisseli arsa satışı ve tapu satışı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diğer hisse sahiplerinin onayının alınmasıdır. Bu noktada şufa hakkı veya şufa davası ile karşı karşıya kalmamak adına kesinlikle noterden hisse sahiplerine tapu satışı ile ilgili bilgilendirme de bulunulmalıdır.

İZALEYİ ŞUYU DAVASI

Hisseli tapusu olan kişi izaleyi şuyu davası açarak hissesinin satışını talep etme hakkına sahiptir. Kişi açmış olduğu dava ile taşınmazın mahkeme yolu ile satılarak hissedarlar arasında hisse payları oranında dağıtılmasını talep eder.

Ne düşünüyorsunuz?

97 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Özge Özpirinçci İnşaat Şirketine Dava Açtı voorgo.com

Özge Özpirinçci İnşaat Şirketine Dava Açtı

Hazır Ofis Kiralarken Dikkatli Olun voorgo.com

Hazır Ofis Kiralarken Dikkatli Olun!