in

İcralık Daire Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir ?

İcradan satılık olan daireler için ilan veriliyor. Açık artırma usulüyle icra ihaleleri düzenleniyor.

İcralık Daire Nasıl Alınır Şartları Nelerdir voorgo.com

İcra daireleri tarafından satışa çıkarılan gayrimenkullerle ilgili tüm bilgiler esatis.uyap.gov.tr adresinden alınabiliyor. Dairenin fotoğrafı, içerisinde bulunan banyo, mutfak, laminant malzemelerinin özellikleri, toplu ulaşıma yakın olup olmadığı gibi birçok bilgi icra dairelerinin ilanlarında bulunuyor. Dairenin özelliklerini görebilmek için UYAP sistemine üye olmanız gerekiyor.

İcradan satılık olan daireler için ilan veriliyor. Bir süre ilanı yayınlanan daireler için açık artırma usulüyle icra ihaleleri düzenleniyor ve bu ihalede en yüksek teklifi veren kişi icradan satılık daireyi almaya hak kazanıyor.

İcra daireleri tüm icralık gayrimenkuller için aynı satış tekniğini uyguluyor. Normal piyasa fiyatlarına göre çok daha düşük fiyatlara satılması nedeniyle ev sahibi olmak isteyen kişiler için büyük bir cazibe oluşturuyor.

Genelde icradan satılık daireler ile normal daire fiyatları arasında ortalama yüzde 50 gibi büyük bir fark oluyor. Bu fark teklif toplanırken kapansa dahi yine de en az yüzde 20 fiyat avantajı ile ev sahibi olma imkanı sunuluyor.

TEMİNAT NEDİR ? İCRA İHALESİNE KİMLER KATILABİLİR ?

18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılabilir. Tek şart alınacak dairenin yüzde 20’sinin teminat olarak bulundurulması ya da ilgili icra dairesinin hesabına yatırılmasıdır. Örneğin; Muhammen bedeli 500 bin lira olan daire için 100 bin lira teminat yatırmanız gerekiyor. İhale bittiğinde daireyi almaya hak kazanamadıysanız, ödediğiniz teminat hiçbir kesintiye uğramadan size iade ediliyor. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak dairenin tapu prosedürlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

KREDİ İLE İCRALIK DAİRE ALINIR MI?

Bankalar icralık gayrimenkuller için kredi vermek istemiyorlar. Bunun sebebi ise ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davasının açılabilecek olmasıdır. İhaleye katılıyorsanız verdiğiniz teklifin tamamını nakit olarak bulundurmanız gerekiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

89 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Balıkesir Altıeylül İhalesi 21 Eylülde voorgo.com

Balıkesir Altıeylül İhalesi 21 Eylülde !

2022 Yılında Faliyete Geçecek voorgo.com

2022 Yılında Faliyete Geçecek !