in

İhale Şartnamesi Nedir ? İhale Şartnamesi Nereden ve Nasıl Alınır ?

Kamu kurumlarının konut satışlarına başvurular ihale şartnamesine göre yapılır. Kurumların konut satışlarına dair tüm detayların bulunduğu bu şartname nereden ve nasıl alınır ? 

İhale şartnamesi, kamu kurumlarının gayrimenkul satışlarına başvuruda bulunacak olan adayların ilk karşılaştıkları terimlerden !

Satışı yapılacak gayrimenkule dair tüm detayların yer aldığı ihale şartnamesinde hangi bilgiler yer alır ? Şartname nereden alınır ?

İhale Şartnamesi Nedir ?

Belediye başkanlıkları, bakanlıkların alt birimleri, il milli emlak müdürlükleri, il özel idareleri, SGK, VGM, KGM ve benzeri kurumlar kendilerine ait gayrimenkullerin satışları için sıklıkla ilanlar yayımlıyorlar. Kamu kurumlarına ait konutların yaygın olduğu bu duyurularda ilaveten, imarlı arsa, işyeri, dükkan, mağaza, iş hanı, büro, ofis, arazi, tarla, tarım alanı gibi çok çeşitli taşınmazların satışı yapılacağı ilan ediliyor.

Kamu kurumlarının gerçekleştirecekleri bu gayrimenkul satışları ise belli bir şartnameye göre yapılıyor. Gayrimenkul satışı yapacak kurumun satışını yapacağı gayrimenkule özel olarak hazırladığı şartnamede, tüm merak edilen bilgiler yer alıyor. İhale tarihi, başvuru evrakları, gayrimenkul satış fiyatı, gayrimenkulün hangi hükümlere göre satışının yapılacağı, muhammen bedel, geçici teminat bilgileri şartnamede ayrı ayrı tüm ayrıntıları ile yer alıyor.

İhale Şartnamesi Nereden Alınır ?

Kamu kurumlarının ihalelerine başvuruda bulunmak isteyen adaylar, müracaatlarını ihale şartnamesine göre yapmalıdırlar. İhale şartnameleri, ilanı yayımlayan kurumdan bizzat alınıyor. Örneğin İstanbul Avcılar Belediye Başkanlığı herhangi bir gayrimenkul satışı için ilan duyurduğunda, ihale şartnamesini belediye emlak müdürlüğünden erişime açar. İhaleye katılacaklar, ücretsiz bir şekilde ihale şartnamesini inceleyebilirler. Ayrıca düşük bir ücret karşılığında ihale şartnamesini alabilirler. İhale başvurusu, şartnamede bildirilen geçici teminat bedelinin ödenmesi ve başvuru evraklarının ilgili kuruma iletilmesi ile yapılır.

Ne düşünüyorsunuz?

198 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kiralık Belediye Dükkanları

2021 TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ?