in

İnşaat Maliyeti Nasıl Hesaplanır ?

İnşaat Maliyetleri Neye Göre Farklılıklar Gösterir ? 2021 Birim İnşaat Maliyetleri Ortalama Tutarlar Nelerdir ?

Binanın her yıl belirlenen normal inşaat maliyeti bedelinin, binanın dıştan dışa hesaplanan toplam yüz ölçümü ile çarpılmasından elde edilen maliyetlere konut inşa bedeli denir. Her yıl, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı inşaat maliyetlerini yıllık enflasyon durumuna göre belirler.

İnşaat sektörü hızlı şekilde gelişen sektörler arasında bulunuyor. Hayatımızın her noktasında yeni inşaatlarla karşılaşırız. İnşaatların maliyeti nasıl hesaplanır sorusu herkes tarafından merak ediliyor.

İnşaat maliyet hesaplaması, kullanılan malzeme ve işçilikler gibi birçok detay göz önüne alınarak yapılır.

İnşaat Maliyetleri Neye Göre Farklılıklar Gösterir ?

İnşaat maliyetleri, yapının fiziksel özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Yapının kat yüksekliği arttıkça, birim metrekare maliyeti artar. Çünkü, kullanılacak olan temel betonu, demir ve kolon sayı ile kalınlığı artacağı gibi maliyetlerde de aynı oranda artış olacaktır.

Ucu açık olan maliyet hesaplamaları, tasarım ve malzeme kalitesine göre artar veya düşer. Örneğin, apartman giriş tavanı için tercih edeceğiniz alçıpan ve spot-led ışıklandırma maliyeti 3.500 TL’lik bir maliyet olabileceği gibi, ahşap dekoratif led ışıklandırmalı bir tavan 8.000 TL tutabilir.

İnşaat Maliyet Hesaplama Nasıl Yapılır ?

İnşaatlar her noktada yapılan hizmetlerdir. İnşaatların yapılabilmesi için bazı durumlar ayrıntılı olarak değerlendirilir. İnşaatların yapılabilmesi için ilk önce uygun bir alan belirlenmelidir. Belirlenen alanın ayrıntılı analizi yapılarak projelendirme kısmına geçilir. Proje, mevcut arsanın özelliklerine göre yapılmalıdır. İnşaata başlamak için ilk önce uygun projenin hazırlanması gerekir. Proje çizimleri mimarlar tarafından gerçekleştirilir.

İnşaat yapılabilmesi için her şeyden önce maliyet hesabı yapılır. Maliyet hesapları yapılırken profesyonel yardım alınmalıdır. Maliyet hesabı ayrıntılı olarak değerlendirilip hesaplanmalıdır. Maliyet hesabı içerisinde birçok önemli faktör bulunur. Yapılacak bir yanlış hesap, çok farklı maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Maliyet başlıkları üç çeşide ayrılır. Bu başlıklar;

Tasarlama Öncesi Maliyeti
Tasarlama Maliyeti
İnşaat Maliyeti

Tasarlama öncesi maliyeti içerisinde arsa maliyeti, fizibilite maliyeti ve jeolojik etütlerinin maliyeti bulunur. Tasarlama maliyeti içerisinde mimari projeler, statik projeler, tesisat projeleri, peyzaj projeleri, danışmanlıklar ve iç mimari hizmetler bulunur. İnşaat maliyeti başlığı altında dolaysız maliyet, dolaylı maliyet ve genel merkez giderleri bulunur.

Tüm bu maliyet aşamaları dikkatli olarak incelenmeli ve hesaplanmalıdır. Herhangi bir maliyetin unutulması ve atlanması halinde büyük problemler çıkar. İnşaatlar yapılan bu maliyet hesabına göre inşa edilir. Yapılan yanlış maliyetler sonucunda kazanç oranı düşer ve bazen firmalar zarar edebilirler.

Ne düşünüyorsunuz?

249 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Şehirlerdeki Gürültü İçin Akustik Planlama Yapılıyor

İzmir Selçuk Belediyesi Arsa Satış İlanı Yayımladı