in

İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İpotek Fek Yazısı Nedir ? E-devlet üzerinden ipotek kaldırma takibi nasıl yapılır ?

İpotek, bir alacağın ödemesini garanti altına almak amacıyla belirli bir taşınmazın rehin alınarak teminat olarak gösterilmesi işlemidir. Peki, bizler bir taşınmaz mal satın alırken taşınmazın üzerinde ipotek olup olmadığını nasıl ve nerden öğrenebiliriz ? İşte sizler için tapu ipotek sorgulama nasıl yapılır, ipotek varsa nasıl kaldırılır, ipotek fek yazısı nedir, e- devlet üzerinden ipotek kaldırma takibi nasıl olur ya da başka birine ait tapu sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? sorularının yanıtları…

Tapu İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Taşınmaz üzerinde tapu ipotek sorgulama işlemleri birçok farklı durumda yapılabilmektedir. Eğer kendi üzerinize kayıtlı bir taşınmaz üzerinde tapu ipotek sorgulama işlemi yapacaksanız, bunun için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar:

  • Bunlardan biri e-Devlet üzerinden online olarak yapılan sorgulama işlemidir. e-Devlet sistemi üzerinden giriş yapabilmek için taşınmaz sahibi, https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak e-Devlet sistemine kendi bilgileri ile giriş yaparak tapu üzerindeki ipotek bilgilerine erişebilir. Eğer tapu sahibinin e-Devlet şifresi yoksa PTT’ye giderek T.C. kimlik numarası ile şifre alması gereklidir.
  • İkinci şeklinde de tapu sahibi taşınmazın kayıtlı olduğu Tapu Müdürlüğü’ne nüfus cüzdanı ile giderek ipotek sorgulama işlemini kolayca öğrenebilmektedir.

Tapu İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır ?

İpotek, bankaya mevcut olan borç halinde tapuda oluşturulmuş bir tür sicil kaydı özelliğidir. Oluşturulmuş mevcut ipoteğin kaldırılabilmesi için ilk olarak kişinin ipoteğe dair var olan borcu tümüyle ödenmiş olması ve borcun ödenmesinden sonraki tapu ipotek kaldırma işlemi için de bankaya başvuru yapması gereklidir.

Bankaya ipotek kaldırmak amacıyla başvuru yapma süreci, bankadan bankaya göre farklılık göstermekte olup bazı işlemler için beklenmesi gereken uzun bir süreci içine almaktadır. Bu süreç boyunca banka ilgili kişiye dair oluşturulmuş olan borç dosyasını incelemeye tabi tutacaktır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından bankanın cevabı olumlu yönde ise kişiye ipotek yazısı vermektedir. Bankadan ipotek fek yazısının alınmaması durumunda ipotek kaldırma işlemi gerçekleştirilememektedir. Bankalar tarafından borçlu olan kişilere verilen ipotek fek yazısı bireylerden alınacak belirli tutarlardaki ücretler karşılığında verilmektedir.

İpotek Fek Yazısı Nedir ?

Kredi borcunun tamamı ödendiği zaman ipoteğin kaldırılması için banka tarafından hazırlanan belgeye fek yazısı denmektedir. Fek yazısı, banka tarafından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne teslim edilir ve işleme alındıktan sonra yalnız konut üzerindeki ipotek kaldırılır.

E-DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN İPOTEK KALDIRMA TAKİBİ NASIL YAPILMAKTADIR ?

Kredi kullanarak edinilmiş ev üzerinden ipoteği kaldırmak için başvuru yapıldıktan sonra ipoteğin kalkıp kalkmadığını e-Devlet sistemi üzerinden aşağıdaki adımlar ile kolayca takip edebilirsiniz.

  • https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama linkine erişerek e-Devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapınız.
  • Açılan sayfada kişinin adına kayıtlı olan taşınmazların listesi gösterilecektir.
  • İpotek kaldırma başvurusu yapılmış olan taşınmazlar için “Detaylar” butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfada ilgili taşınmazın bilgilerinin bulunduğu tablonun altında bulunan “Taşınmazınızın üzerinde bulunan (şerh, beyan, rehin, irtifak hakkı vb.) için tıklayınız.” kısmına tıklayın.
  • Son sayfadaki bölümde “Taşınmazınıza ait herhangi bir şerh bilgisi bulunmamaktadır.” yazıyorsa konut üzerindeki ipoteğiniz artık kaldırılmış demektir.

BAŞKASINA AİT TAPU SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

Başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapmak ne yazık ki yasal olarak uygun bir işlem değildir. Tapu bilgilerinin üçüncü kişilere verilmesi kanunen yasaktır. Bu hususta ancak yasal yollara başvuru yapabilirsiniz. Avukatların başka birine ait tapu sorgulama yetkileri olduğu için sorgulama yapmak isteyen kişi, bir avukata müracaat ederek kanuni işlemler kapsamında söz konusu şahsa ait tapu bilgilerini öğrenebilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

284 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arsa Hissesi Nasıl Devredilir ?

Ev İçi Merdiven Tasarımları