in

Kaçak İnşaat Nedir ? Kaçak İnşaatın Cezası Var Mı ?

Kaçak inşaat yapanlar nereye şikayet edilir ?

Gayrimenkul sektöründe sık sık karşılaşan problemlerden birisi de kaçak inşaat konusudur. Kaçak inşaat yapılması halinde vatandaşlar şikayet mercilerini ve usullerini merak ediyorlar. Peki kaçak inşaat nedir, kaçak inşaat yapana ne ceza verilir, kaçak inşaat yapan müteahhit nereye şikayet edilir ?

KAÇAK İNŞAAT NEDİR ?

İmar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapıların tamamına kaçak inşaat denilmektedir. Genellikle yetkili idareden ruhsat alınmadan başlanan inşaatlar ya da ruhsat alınmasına rağmen projeye aykırı olarak yapılan inşaatlar kaçak yapı sınıfında değerlendirilmektedir. Oldukça yaygın bir mesele olan kaçak inşaat ile ilgili örnekler sık sık görülmektedir. Belediyeler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaçak inşaatlar ile mücadele etmektedirler.

KAÇAK İNŞAATIN CEZASI VAR MI ?

Ruhsat almak için yetkili idareye inşaatı yapan kişi tarafından verilen projeye aykırı olarak inşa edilen yapılar can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadırlar. Bir inşaat için ana projede yer almayan katlar, çatı katları, ek tesisler, ek balkonlar, dükkanlar şeklindeki tüm yapılar kaçak olarak değerlendirilmektedirler.

Kaçak inşaat yapmak kanunen de büyük cezalar gerektiren bir meseledir. Kaçak inşaat tespit edildiğinde ilk olarak yapı mühürlenip inşaat hemen durdurulmaktadır. Yapı sahibine de bir tebligat gönderilir. Bu tebligatın tebliğ tarihinden itibaren en fazla bir ay içerisinde yapı sahibi inşaatını ana projeye uygun hale getirerek yetkili birimlere başvurup mührün kaldırılmasını talep edebilir.

Kaçak yapının mühürlenip tebliğ edilmesinden sonra projeye aykırılık verilen sürede giderilmezse inşaatın ruhsatı iptal edilir. Bundan sonraki süreçte de ruhsatsız bina sınıfında değerlendirilerek kaçak yapı belediye ya da valilik tarafından yıktırılır. Bu yıkım masrafı da inşaat sahibinden tahsil edilir.

KAÇAK İNŞAAT YAPAN MÜTEAHHİT NEREYE ŞİKAYET EDİLİR ?

Kaçak inşaat yapan müteahhitlerin nereye şikayet edileceği konusu vatandaşların sık sık araştırma yaptığı meseleler içerisinde bulunmaktadır. Kaçak inşaat şikayeti ilçe belediyelerinin ilgili birimlerine yapılabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

213 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tapu Eşe Nasıl Devredilir ?

Kira Ödemeyen Kiracı Evden Çıkarılabilir Mi ?