in

Kaçak Kat Nedir ?

Kaçak Kat Nasıl Resmileştirilir ? Kaçak Kat Cezası Ne Kadar ?

Kaçak kat, bilhassa büyükşehirlerde bulunan binalarda sıklıkla karşımıza çıkar. Peki, kaçak kata hangi tür yapılar girer ? Henüz yapı ruhsatı olmayan ve inşaatı halen devam eden veya ruhsatı olduğu halde buna aykırı bir şekilde fazladan bir katı olan binalarda kaçak kat vardır denebilir. İnşaat süreci başlayan bir binanın katı veya tamamen kendisi belediyenin kayıtlarında değilse binanın kaçak olduğu söylenebilir.

Kaçak Çatı Katı Nasıl Resmileştirilir ?

Kaçak katların resmileştirilmesi konusu ile ilgili imar affı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer kaçak kat emniyete zarar verecek bir durumda ise ruhsatı çıkarılamaz. Hatta ceza kesildikten sonra, ruhsat yerine yıkım kararı verilmesi son derece muhtemeldir. Kaçak kat için ruhsat almak eğer söz konusu bina bir belediyeye ait ise belediyede, eğer herhangi bir belediyenin sınırlarının dışarısında ise bağlı olduğu valilikte gerçekleştirilmektedir. Bu noktada çatı katları için bunun dışında bir koşul vardır. Katın hissesinin kime ait olduğu belli olmadığı takdirde teras katlara ruhsatlandırma yapılamamaktadır. Bu nedenle, bundan bir önceki adım olarak hisse maliklerinin ayırma işlemini yapması gereklidir. Sonrasında, ilgili il özel idaresinden veya belediyeden imar durum belgesi edinilmelidir. Kaçak çatı katının mimari projesi ve vaziyet planı, yetkili olan bir mimar tarafından çizilir. Profesyonel bir firmadan yardım alınarak zemin etüdü yaptırılır. Etüt raporundan sonra, deprem performans analizi yapılması gerekir. Bu adımlar tamamlandıktan sonra denetim yapılır ve eğer şartlar uygunsa onaylanır.

Kaçak Kat Cezası Ne Kadar ?

Kaçak katların cezası İmar Kanunu’nun 32. maddesine göre yürütülmektedir. Bu maddeye göre, eğer aykırılık giderilirse herhangi bir ceza uygulanmasına gerek kalmamaktadır. Fakat binada kaçak kat tespiti yapıldıktan sonraki bir ay içerisinde aykırılık yine de giderilmediyse bu kanuna göre belirli bir cezası olacaktır. Bu tip katların cezası en az 500 Türk lirası olmak ile birlikte, birçok koşula göre bu miktar değişiklik göstermektedir.

Bu koşullara aşağıdaki listede yer verilmiştir:

  • Binanın mülkiyet durumu,
  • Bulunduğu alanın niteliği,
  • Yerleşmeye ve çevreye etkisi,
  • Can ve mal güvenini tehlikeye atıp atmaması.

Eğer söz konusu kaçak kat veya katlar çevreyi, bilhassa de sağlık koşullarını negatif bir şekilde etkiliyorsa en az 4.000 Türk lirası kadar bir ceza beklenmelidir. Can ve mal güvenliği tehdit altında ise bu ceza 6.000 Türk Lirası’na kadar çıkacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

214 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Rutubet Nasıl Oluşur ?