in

Kaks nedir ? Kaks hesabı nasıl yapılır ?

İnşaatına başlanacak olan yapının bütün katlarındaki alanları toplamının parsel alanına oranı kaks sayısını ortaya çıkarır.

Kaks nedir Kaks hesabı nasıl yapılır voorgo.com

Kat Alan Kat Sayısı (KAKS), bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanını belirler. İnşaatına başlanacak olan yapının bütün katlarındaki alanları toplamının parsel alanına oranı kaks sayısını ortaya çıkarır.

KAKS ( Kat Alan Kat Sayısı ) (Emsal)= 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 arasında değişen bir rakamdır. Yapının toplam kapalı alanını hesaplamak için arsa alanını bu katsayı ile çarpmanız gerekir.

Kaks hesabı nasıl yapılır ?

Kaks, bir arsanın üzerine inşa edilecek toplam inşaat alanı anlamına geldiğine göre; 1.000 metrekare bir arsanın imar durum belgesinde kaks:1.25 gösteriliyorsa, 1000 m2 x 1.25 = 1250 m2 hesabından yola çıkarak; bu arsanın üzeninde yapılacak olan binanın toplam alanının 1.250 metrekare olacağını söyleyebiliriz.

Binanın ihtiyacı olan ortak bölümler bu hesabın dışında kalıyor. Bodrum kat, Çatı katı, asma kat, asansör ve yangın merdiveni, kapalı otopark gibi alanlar bu hesabın dışındadır.

Kaks artışı nasıl yapılır ?

Parsellerin birleştirilmesi ile kaks artışı sağlanabilir. Kaks artışı için kentsel dönüşüm yetkisinin devredildiği kurumlara üst sınır getirilebiliyor.

Kaks artışı, birleştirilen parseller ne kadar büyük olursa o kadar fazla oluyor. Eğer bu alanda yol genişletme yapılıyorsa veya park için bunun dışında alan ayrılıyorsa ek inşaat hakkı da gelebiliyor. Kaks artışı vasıtası ile daha geniş ve ferah bir yapılaşma sağlanabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

111 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Her Proje PPP’ye Uygun mudur voorgo.com

Her Proje PPP’ye Uygun mudur ?

Japon Esintili Villa Alıcı Arıyor voorgo.com

Japon Esintili Villa Alıcı Arıyor !