in

Kamu Kurumlarının İhalelerine Nasıl Başvurulur ?

Sürece ilişkin detaylar nelerdir ?

Kamu kurumları kendilerine ait işyerlerini satışa çıkarıyorlar. İhale ile yapılan satışlarda fiyatlar yüzde 40’a varan oranlarla indirimli olabiliyor.

Kamu kurumları tarafından yapılan bu satışlarla katılmak isteyenler, daha uygun fiyatlarla mülk sahibi olabiliyorlar. Peki kamu kurumları kendilerine ait olan bu taşınmazları nasıl satıyorlar ? İhaleye katılmak için neler yapılması gerekiyor ?

İşte kamu kurum ve kuruluşlarının gayrimenkul satışları ile yatırım yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler…

YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER İÇİN KAMU KURUMLARININ GAYRİMENKUL SATIŞLARI

Yatırım yapmak isteyenler için değerlendirilebilecek fırsatlar arasında kamu kurumlarının gayrimenkul satış ilanları bulunuyor. Yılın her dönemi, her ayı içerisinde farklı il ve ilçe belediye başkanlıkları, bakanlıklar, bakanlıkların alt birimleri, SGK, vakıflar genel müdürlüğü, karayolları bölge müdürlükleri, kalkınma ajansları, il özel idareleri ve benzeri birçok kurum kendilerine ait gayrimenkuller için satış ilanları yayımlıyor.

Bu satış ilanlarında en önemli hususlardan biri satışların ihale usulü olması…

Kurumlar kendilerine ait olan işyeri, dükkan, mağaza, iş hanı, kantin, arsa, tarla, arazi gibi taşınmazlar için belirli bir muhammen bedel belirlerler. Bu muhammen bedel üzerinden ihaleye katılan adaylar söz konusu gayrimenkul için tekliflerini sunarlar.

Bazı dönemlerde bu ihaleler için ilgi az olurken satışlar ilk teklif fiyatı üzerinden yapılabilir. Bu durumlarda arsa ya da farklı vasıfta olan gayrimenkuller yüzde 10 ile yüzde 40 arasında değişen oranlarla daha indirimli satılır. Bu durumun tam tersi de olmaktadır. Bazı dönemlerde ise ihalelere katılımlar çok yoğun olur. Bu durumda alınmak istenen gayrimenkul fiyatı daha da pahalı olabilir.

GAYRİMENKUL SATIŞ İLANLARI NEREDEN TAKİP EDİLİR ?

Kamu kurumlarının işyeri, dükkan, arsa ve benzeri gayrimenkul satış ilanlarını takip etmek isteyen yatırımcılar için ilk adres il milli emlak müdürlükleri… Bunun yanısıra yatırımcılar, Basın İlan Kurumu Resmi İlan Portalı (İlan gov.tr) üzerinden tüm gayrimenkul satış ilanlarını takip edebilirler.

İHALELERE BAŞVURU İŞLEMLERİ

Kurumların ihale duyurularına ulaşan yatırımcılar, ilanı yayımlayan kurumun ihale ya da emlak birimi üzerinden ihale şartnamesini alırlar. Şartnamede ihale için bildirilen geçici teminat bedelini ödeyerek, ödemeye dair makbuz ve şartnamede bulunan diğer evraklarla müracaatlarını yaparlar. Başvurular şahsen yapılabileceği gibi posta yoluyla da yapılabilir. Ancak kurumlar posta kaynaklı yaşanacak problemlerde sorumluluk almazlar.

Ne düşünüyorsunuz?

150 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TÜGEM Temsilcisi Önerdi ! “Veri Bankası Kurulmalı”

Arnavutluk’taki Tarihi Camiler Restore Ediliyor