in

Kamuya Ait Evler Nasıl Alınır ?

Kamu kurumlarının gayrimenkul satışlarına nasıl başvuru yapılır ?

Kurumlar kendi mülkiyetlerinde ve artık kullanılmayan gayrimenkulleri satışa çıkarıyorlar. Kamu kurumları tarafından farklı özelliklerdeki gayrimenkul satışlarının tamamı icradan yapılmıyor.

KAMU KURUMLARININ GAYRİMENKUL SATIŞLARINA NASIL BAŞVURU YAPILIR ?

Kamu kurumları farklı özelliklerde olan gayrimenkulleri hem aracı kurumlar hem de kendi siteleri üzerinden kamuoyuna duyururlar. İlan edilen duyurularda satışı yapılacak gayrimenkullerin özel durumlarına, inşai özelliklerine, ekonomik bilgilerine, hasar ve diğer sorunlara, fiyatlarına dair kapsamlı tüm bilgilere yer verilir.

İHALE ŞARTNAMESİNİN ALINMASI GEREKİYOR

Başvuru kılavuzunda bulunan bilgiler incelendikten sonra ikinci aşama, ilgili kurumla iletişime geçilerek ihale şartnamesinin elde edilmesidir.

Başvuru kılavuzunda bulunan bilgilerin dışında, başvuru sürecinin sonraki aşamalarında edinilmesi gereken detaylı bilgiler, ihale şartnamesi ile duyurulur.

Kurumların duyurularına ulaşanlar başvuru kılavuzunda bulunan bilgilere göre, kurumların gayrimenkullerini almak isterlerse kurumlara giderek ihale şartnamesini incelerler. İhale şartnamesinde satışa çıkarılan gayrimenkullerin özellikleri, fiyatları, kısacası gayrimenkulle ilgili tüm detaylar yer alır.

BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Başvuruda bulunmak isteyenler için süreç iki aşamalı olarak ilerler. İlk aşama, ihale şartnamesinin alınması ve ihale şartnamesinde gayrimenkul satışı için bildirilen başvuru ücretinin ödenmesi. Bu ücretin ödenmesinin sonrasında ise yine şartnamede bulunan başvuru evrakları hazırlanır.

Ödemenin yapıldığına dair makbuz ve başvuru evrakları ile kurumların ihale birimlerine gidilip satışlar için başvurular tamamlanır.

Başvuruların sonrasında ise adaylar, düzenlenecek ihaleye katılırlar. İhale sürecinde en yüksek teklifi veren söz konusu gayrimenkulü almaya hak kazanır.

Satın alınmak istenen gayrimenkulün durumuna göre bankalardan kredi çekilebilir. Bankalar bilhassa kurumların lojman satışlarına özel düşük faizli krediler sağlıyorlar. Aynı krediler işyeri, arsa, tarla alımlarında da geçerli oluyor. Ancak araç alımlarında kredi onayı aracın yaşına göre çıkıyor.

Satış işlemleri ve tapu devri gibi süreç kurumların ihale birimleri ile tamamlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

215 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2021 Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde Yeni Düzenleme

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Taş Yapılara İmar Teşviki